Припинення повноважень ТОП-менеджменту не передбачає необхідності попереднього повідомлення про звільнення, але на практиці є нюанси, – Тетяна Гаврилюк
- 15.12.2021 17:03
- Новини
Актуальною практикою звільнення ТОП-менеджменту зі слухачами Legal High School поділилася Тетяна Гаврилюк, партнер Голдрейн Партнерс. Вона зазначила, що практикуючі юристи часто недооцінюють питання трудового права, хоча вони можуть дуже дорого обходитися компанії. При цьому було підкреслено, що топ-менеджмент є особливою категорією працівників, яка поєднує в собі не тільки трудову функцію, але й управлінську, через що для такої категорії працівників існують окремі підстави для звільнення.
Аналізуючи практику трудових спорів, в яких працівники оскаржують своє звільнення, лектор виділила підстави для звільнення, які оскаржуються найчастіше. Серед них: підстави, передбачені контрактом; у зв’язку із припиненням повноважень посадової особи; за угодою сторін; через одноразове грубе порушення трудових обов’язків; через порушення трудової дисципліни.
Оскільки у чинному трудовому законодавстві поняття «посадова особа» конкретно не визначене, так само як в законодавстві загалом не визначене і вичерпне коло таких осіб, судові спори з цього питання продовжуються. Вона також наголосила, що відповідно до частини другої статті 89 ГК України, статті 2 Закону України «Про акціонерні товариства» посадовими особами акціонерного товариства визнаються голова та члени виконавчого органу, голова ревізійної комісії, голова та члени наглядової ради. А от посада начальника філії, не відноситься до посад, на які розповсюджується дія пункту 5 частини першої статті 41 КЗпП України.
При цьому було окремо наголошено, що припинення повноважень члена виконавчого органу може відбутися у будь-який час та з будь-яких підстав та не передбачає необхідності попереднього повідомлення про звільнення, з`ясування вини працівника, доцільності та причини звільнення. Втім, якщо особливі підстави для звільнення зазначені в контракті, їх потрібно обов’язково враховувати, – наголосила Тетяна Гаврилюк. При цьому в контракті мають бути чітко прописані діяння, які будуть вважатись порушенням, чітко визначено перелік посадових обов’язків; кваліфікація порушення має відповідати умовам контракту.
Говорячи про звільнення за угодою сторін лектор навела слухачам Legal High School позицію ВС, з якої випливає, що коли роботодавець і працівник домовилися про певну дату припинення трудового договору, працівник не має права відкликати свою заяву про звільнення. Анулювати таку домовленість можна лише за взаємною згодою про це власника або уповноваженого ним органу і працівника.
Тетяна Гаврилюк також проаналізувала особливості звільнення топ-менеджерів за одноразове грубе порушення трудових обов’язків та прогул. Говорячи про гарантії не звільнення в період лікарняного вона зазначила, що сформована до 2019 року практика ВС виходила з того, що така заборона діє лише у випадках звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. Проте Конституційний Суд України у вересні 2019 року вирішив, що положення частини третьої статті 40 КЗпП України є такими, що поширюються на усі трудові правовідносини. З того часу позиція ВС полягає у тому, що для усунення порушення у вигляді звільнення в період лікарняного потрібно визначивши датою припинення трудових відносин перший день після закінчення періоду тимчасової непрацездатності.
Аналізуючи баланс інтересів сторін у випадку необхідності виплати компенсації при звільненні топ-менеджера, лектор зазначила, що право власника на таке звільнення збалансовується обов’язком вищого органу управління виплатити звільненому працівнику значну вихідну допомогу у розмірі 6-місячного середнього заробітку. Проте немає правил без виключення: статті 40 та 42 Закону України про ТОВ передбачає, що у певних випадках можливе розірвання товариством договору (контракту) з такою топ-менеджера без виплати компенсації.