На що звертати увагу при підготовці податкових справ до розгляду, розповіла спікер LHS Майя Святашова

Про строки, доказову базу та роботу представника у податкових спорах учасникам літнього інтенсиву «Як виграти спір у податкової» Legal High School розповіла Майя Святашова, керівник юридичного відділу податкових питань та інтелектуальної власності ТОВ «Ашан Україна Гіпермаркет».

Спершу важливо обговорити з клієнтом особливості справи: проаналізувати всі обставин, вибрати адміністративний чи судовий порядок, зібрати докази. Тоді вже підготувати процесуальні документи та брати участь в адміністративному чи судовому провадженні.

За словами лектора, вибір порядку розгляду справи залежить від багатьох факторів. Адже навіть строк оскарження в адміністративному порядку складає десять календарних днів з дня, наступного за днем отримання рішення. А відповідно до пункту 56.19 статті 56 ПК України строк оскарження в судовому порядку складає тридцять днів після адміністративного оскарження, однак статтею 122 КАС України встановлено загальний строк оскарження шість місяців і три місяці у разі, якщо рішення було оскаржене в адміністративному порядку.

Що стосується територіальної юрисдикції, то Майя Святашова відзначила, що, за законодавством України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи, вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача.

Лектор наголосила на важливості використання доказів та звернула увагу на те, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А от до факту залучення свідків, за словами Майї Святашової, в податкових спорах судді ставляться не надто позитивно. Лектор все ж радить готувати свідків до судового засідання й обов’язково попереджати про кримінальну відповідальність.

Спікер також зупинилась на важливості залучення висновків судових експертів та пояснила, що висновок експерта — це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблених у результаті них висновків та обґрунтованих відповідей на питання, що були поставлені перед експертом, складений у порядку, визначеному законодавством. До такого висновку висувається багато вимог. Майя Святашова переконана, що перш ніж подавати висновок експерта до суду, необхідно детально перевірити його на відповідність чинному законодавству.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик