Представник кіберполіції Юрій Полтенко розповів про труднощі при розслідуванні випадків інтернет-шахрайства

З лекцією «Практичні аспекти притягнення до кримінальної відповідальності за шахрайства в мережі інтернет» у Legal High School виступив Юрій Полтенко, заступник начальника відділу протидії злочинам у сфері електронної комерції Департаменту кіберполіції Національної поліції України.
У разі вчинення шахрайства в інтернеті, як правило, поліцейські відкривають провадження за частиною 1 статті 190 Кримінального кодексу (КК) України. Хоча шахрайство за допомогою ЕОМ має кваліфікуватися за частиною 3 статті 190 КК України, відзначив лектор. Найпоширенішим способом скоєння злочину є продаж неіснуючого товару з використанням популярних інтернет-аукціонів.
Лектор констатував низький рівень знань щодо документування шахрайства, що вчиняється через інтернет, хоча кіберполіцією були розроблені методичні рекомендації для проведення ефективного досудового розслідування.
Проблема пов’язана і з тим, що провадження знаходяться в різних територіальних органах розслідувань. Постійно виникають труднощі з підслідністю, що вимагає реагування вищестоящого прокурора. Є проблема з визначенням місця скоєння злочину. Пан Полтенко уточнив, що, як правило, враховується місце подачі заяви. Кіберполіція працює над тим, щоб матеріали реєструвалися. Злочин вважається завершеним з моменту зняття коштів.
Також представник кіберполіції розповів про технічні та програмні засоби, що дають змогу розслідувати злочини. Crime check online — це один із модулів міжгалузевої системи протидії шахрайству у сфері платежів та кредитування Exchange-online. Систему використовують 53 організації приватного сектора в чотирьох країнах, до неї підключені 114 співробітників кіберполіції з 24 областей України.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик