Про різницю між заподіянням майнової шкоди шляхом обману або зловживання довірою та шахрайством розповіла Тетяна Поповська

Другу лекцію Тетяни Поповської, адвоката Asters, яку вона прочитала у рамках модуля «Управління кримінальними бізнес-ризиками» Школи кримінальної практики було присвячено заподіянню майнової шкоди шляхом обману або зловживання довірою, а також тому, чим відрізняється цей вид злочину від шахрайства. Вона розпочала лекцію, навівши як приклад реальну кримінальну справу, в якій обвинувачений користувався інтернет-чатом, використовуючи чужі логін і пароль, чим заподіяв компанії майнову шкоду у розмірі 51 тис. грн. Розбираючи цей приклад, лектор проаналізувала статтю 192 Кримінального кодексу (КК) України, зазначивши, що відповідно до цієї статті майнова шкода визнається значною, якщо вона у 50 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, а у великих розмірах — у 100 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Лектор наголосила, що проблеми правозастосування статті 192 КК України полягають у тому, що склад злочину, передбачений статтею 192, є складним за своєю суттю та суміжним із багатьма іншими складами злочинів, передбачених КК України, а тому є проблеми з практичною реалізацією цієї норми.

Станом на 2019 рік сума для кваліфікації діяння за статтею 192 КК України є такою: 48 025 — значна шкода, 96 050 — у великих розмірах. На думку лектора, можливо, саме через встановлення достатньо високих матеріальних наслідків для кваліфікації діяння за статтею192 КК України статистика притягнення до кримінальної відповідальності є мізерною. За даними, які містяться в Єдиному державному реєстрі судових рішень, до 2019 року було винесено 75 вироків за кваліфікацією за статтею 192 КК України, а у 2019 році — один вирок (не набув законної сили). Лектор наголосила, що ця статистика свідчить про наявність проблем у правозастосуванні статті 192 КК України.

Для ліпшого розуміння суті злочину лектор вказала на різницю між обманом та зловживанням довірою і навела конкретні приклади таких діянь.

Спікер із залученням реальних прикладів описала форми злочинного діяння за статтями 190 і 192 КК України та навела приклади неправильної кваліфікації діяння за статтею 192, проаналізувавши, які є відмінності цього діяння від шахрайства.

При цьому Тетяна Поповська наголосила, що відповідно до статті 216 КПК України слідчі Національної поліції здійснюють досудове розслідування за кваліфікацією, передбаченою статтею 192 КК України, окрім випадків, коли під час розслідування злочинів, які підслідні органу, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства (Бюро фінансових розслідувань). Якщо слідчими цього органу буде встановлений злочин, передбачений статтею 192 КК України, то такий злочин розслідується цим органом.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик