Сек’юритизація як інструмент залучення фінансування

Антон Коробейніков, партнер ЮФ Sayenko Kharenko, та Олександра Максименко, юрист ЮФ Sayenko Kharenko, у рамках модуля «Проектне та венчурне фінансування» блоку «Залучення фінансування» розповіли про глобальний досвід сек’юритизації та українські перспективи у цій сфері.

Лектори відзначили, що першим кроком сек’юритизації є визначення компанії-оригінатора активів. Далі активи передаються компанії на SPV, яка, у свою чергу, і випускає облігації, які купують інвестори.

Антон Коробейніков, детальніше представляючи модель сек’юритизації, наголосив, що в Україні класична сек’юритизація із залученням іноземних інвесторів була проведена двічі, в 2006-му і 2007 роках, АТ «Приватбанк» за іпотечними та автокредитами.

Олександра Максименко пояснила слухачам, що являє собою SPV. Власне, це спеціально створена компанія, що не є афілійованою з банком або іншою особою, яка сек’юритизує свої активи.

Однією з основних причин залучення SPV до структури є необхідність повного відділення активів, що сек’юритизуються, від банку. Крім того, власне SPV не здійснює жодної іншої діяльності. Таким чином, інвестори несуть виключно ризик пулу активів, на який не впливає ні платоспроможність банку, ні ризики будь-якої іншої діяльності емітента облігацій (SPV). Така структура також дає змогу знизити вартість залученого за допомогою сек’юритизації фінансування, за оцінки якого виключається кредитний ризик банку.

Щоб поліпшити якість випуску облігацій і залучення найширшого кола інвесторів, використовуються різні механізми. Як приклад було наведене перевищення суми пулу активів над сумою випуску облігацій (overcollateralisation), розподіл випуску облігацій на транші з різним пріоритетом отримання платежів.

Розповідаючи про плюси такого інструменту, Олександра Максименко відзначила, що, крім іншого, сек’юритизація дозволяє інвесторові здійснити інвестування в ті сфери, які йому не доступні. У той же час проведення сек’юритизації пов’язане з істотними трансакційними витратами.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик