Суд має виконувати винятково роль арбітра — Олексій Кот про філософію процесуальної реформи

Сьогодні в Legal High School стартує спеціальний курс «Нові процесуальні кодекси», в рамках якого розробники та ідейні натхненники процесуальних змін розкажуть слухачам LHS про філософію і ключові новації Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», який набув чинності 15 грудня 2017 року, коли почав роботу новий Верховний Суд (ВС).

Концептуальним засадам процесуальної реформи присвятив свою лекцію керуючий партнер ЮФ «Антіка», член Ради з питань судової реформи при Президентові України, член наглядової ради LHS, д.ю.н. Олексій Кот. Лектор нагадав, що конституційними змінами в частині правосуддя і новою редакцією Закону України «Про судоустрій і статус суддів» було закладено концепцію переходу України від чотириланкової до триланкової судової системи, яка надалі була підкріплена відповідним процесуальним інструментарієм і втілилася у створення нового Верховного Суду. Останній є найвищим судом у системі судоустрою України та ставитиме остаточну крапку лише в найбільш важливих справах, що мають принципове значення для судової практики, а в інших же випадках, в 75—80% справ, судовий розгляд має закінчуватися в апеляційній інстанції.

Лектор навів актуальну статистику діяльності ВС — дані розподілу справ, заяв і скарг між суддями (станом на 2 лютого ц.р.): Велика Палата ВС — 152; Касаційний господарський суд у складі ВС — 3003; Касаційний кримінальний суд у складі ВС — 4209; Касаційний цивільний суд у складі ВС — 7925; Касаційний адміністративний суд у складі ВС — 21 292. Олексій Кот підкреслив: така достатньо значна кількість справ, що надійшли на розгляд Великої Палати ВС за півтора місяця роботи, дивує, адже очікувалося, що вона розглядатиме лише найбільш масштабні справи або ж так звані юрисдикційні спори.

Говорячи про ключові новації процесуального законодавства, Олексій Кот, зокрема, звернув увагу на уніфікацію та гармонізацію процесуального законодавства, функціонування «електронного суду», механізми недопущення зловживання процесуальними правами, а також розповів про розширення способів судового захисту. В останній частині нові версії процесуальних кодексів (господарського, цивільного, адміністративного судочинства) містять схожі приписи. Їхня філософія така: якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту, суд відповідно до викладеного в позовній заяві вимогою може встановити такий спосіб захисту, який не суперечить закону. При цьому суд, як підкреслив лектор, не вибиратиме спосіб захисту за власною ініціативою: спосіб захисту повинен бути обов’язково заявлений стороною в позові. Лектор також відзначив один із ключових принципів — змагальність сторін.

Суд має виконувати винятково роль арбітра, констатував Олексій Кот, говорячи про філософію процесуальної реформи в цілому.

Разом із тим викладач LHS поінформував про нюанси реалізації інших новацій у рамках реформування правосуддя і суміжних правових інститутів, зокрема про «адвокатську монополію» та інститут конституційної скарги. Остання опція, як свідчить практика, стає дедалі популярнішою: станом на кінець січня цього року до Конституційного Суду України надійшло вже майже 500 конституційних скарг.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик