Суддя КААС, лектор LHS Андрій Горяйнов розкрив нюанси апеляційного провадження за новим КАС України

Нюансами апеляційного провадження в рамках Legal High School поділився суддя Київського апеляційного адміністративного суду Андрій Горяйнов. Він нагадав, що тепер як суди апеляційної інстанції можуть діяти і Верховний Суд, і Велика Палата ВС.

Суддя зупинився на нових можливостях апеляційного оскарження ухвал окремо від рішень суду: забезпечення доказів, відмова в забезпеченні доказів, оскарження ухвали про забезпечення доказів; відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності; призначення експертизи; відмова у відкритті провадження за винятковими обставинами; заміна сторони у справі в порядку процесуального правонаступництва; стягнення штрафу в порядку процесуального примусу; з питань відновлення повністю або частково втраченого судового провадження. Андрій Горяйнов підкреслив, що новий КАС України не передбачає можливості оскарження ухвали про залишення справи без руху.

Лектор торкнувся і загальних правил строків апеляційного оскарження: строк оскарження рішення суду становить 30 днів з дня його проголошення, ухвали — 15 днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду або справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення, уточнив суддя.

Із цих загальних термінів є і винятки: так звана категорія термінових адміністративних справ (глава 2 КАС України). До цієї категорії законодавець, зокрема, зарахував питання про мирні зібрання.

Удвоє збільшено строк апеляційного розгляду. Так, строк розгляду апеляційної скарги на рішення становить 60 днів з дня постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження; на ухвалу суду — 30 днів.

Окремо пан Горяйнов зупинився на нових вимогах до змісту апеляційної скарги: найменування суду першої інстанції, який ухвалив рішення, номер справи і дата прийняття рішення; ідентифікаційний код юридичної особи в реєстрі, реєстраційний номер облікової картки платника податків для фізичної особи (за його наявності) або номер та серія паспорта для фізичних осіб, що подають скаргу; повне найменування або прізвище, ім’я, по батькові інших учасників справи, їх місцезнаходження або місце проживання; дата отримання копії оскаржуваного судового рішення суду першої інстанції, підстави звільнення від сплати судового збору. При цьому не обов’язково зазначати дату подачі апеляційної скарги.

Також спікер відзначив, що суд враховує доповнення або зміни апеляційної скарги тільки у разі подання доказів, надсилання копії відповідних доповнень або змін іншим учасникам справи. Скаржник має право відкликати апеляційну скаргу до постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження. Також він може відмовитися від апеляційної скарги повністю або частково до закінчення апеляційного провадження.

Говорячи про підстави для скасування судового рішення повністю або частково і прийняття нового рішення у відповідній частині або зміну рішення, Андрій Горяйнов звернув увагу на те, що новий КАС України роз’яснює, що вважати неправильним застосуванням норм матеріального прав: неправильне тлумачення закону або застосування закону, що не підлягає застосуванню, або незастосування закону, що підлягає застосуванню.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик