Судовий процес у ВАКС проходить швидко, в один день може відбутися кілька судових засідань, попереджає адвокат Ігор Свєтлічний

Модуль «Судовий розгляд та перегляд справи» спецкурсу «Білі комірці: від відкриття провадження до виправдувального вироку» Школи кримінальної практики Legal High School продовжує свою роботу. З лекцією «Особливості розгляду справ антикорупційним судом: до чого повинні бути готові захисники та їхні клієнти в резонансних справах?» виступив Ігор Свєтлічний, практикуючий адвокат, фахівець з кримінального процесу. Проаналізувати цю тему лектор запропонував крізь призму трьох аспектів: юридичного, психологічного і фізичного. До всіх цих факторів повинен бути готовим адвокат у резонансних справах.

Підрив автомобіля і оголошення в розшук — це ті реалії, з якими довелося зіткнутися одному з колег Ігоря Свєтлічного, адвокату Ш., який часто виступає захисником у резонансних справах. Про цей приклад лектор згадав, говорячи про психологічний тиск на захисника. Інші колеги стикалися з обшуками і фальсифікаціями матеріалів, як, наприклад, справа адвоката і правозахисника Олега Веремеєнка. На жаль, випадки фізичного тиску є досить частими. Юрій Грабовський — київський адвокат, був знайдений убитим три з половиною року тому, і, як вважають деякі адвокати, це пов’язано з його професійною діяльністю, проте остаточне рішення прийме суд.

Вищий антикорупційний суд, нагадав лектор, розпочав свою процесуальну діяльність 5 вересня 2019 року. Антикорупційні злочини — категорія справ, умовно кажучи, нова для української правової системи. Однак подібні справи розглядалися національними судами задовго до старту роботи ВАКС 5 вересня ц.р. ВАКС напрацював ще небагато судової практики, але перші висновки вже можна зробити.

Захисникам потрібно бути готовим до того, що всі «судові події» будуть здійснюватися в одному суді (і перша, і апеляційна інстанції). Ігор Свєтлічний поділився власним досвідом розгляду справи N у ВАКС. Після того, як було вирішене питання повернення обвинувального акта й інші процесуальні моменти, один із суддів ВАКС (раніше він працював адвокатом) підвівся і відкрив інформацію учасникам підготовчого засідання про те, що він знайомий з прокурором — вони разом вчилися 12 років тому і в той час підтримували відносини. Головуючий у справі поцікавився в учасників процесу, чи є відводи до судді. Відводів, після такого відкриття, судді заявлено не було. По завершенні підготовчого засідання головуючий у справі N запропонував почати судовий розгляд — таким чином, в один день відбулося два судових засідання.

«Судовий процес проходить швидко, в один день може відбутися кілька судових засідань, а судді ВАКС «на зубок» знають Кримінальний процесуальний кодекс України», — підсумував лектор і додав, що це, безумовно, позитивні тенденції, які підвищуватимуть довіру громадськості до судової системи.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик