Тимчасовий доступ до речей і документів може бути здійснений тільки на підставі ухвали слідчого судді — Тетяна Поповська

Огляд, особистий огляд та інші слідчі дії, а також проблеми правового статусу тимчасового доступу до документів або речей були темою лекції в Legal High School Тетяни Поповської, адвоката Asters. За її словами, огляд особи розділено законодавцем на п’ять понять залежно від галузі права, в якій регулюється відповідна процесуальна дія.

Лектор підкреслила, що основні процедури здійснення одного заходу (огляду особи) залежно від процесуального порядку мають такі особливості:

— поверхнева перевірка — візуальний огляд особи/речей особи, яка не підозрюється у вчиненні адміністративного/кримінального правопорушення, проте є достатньо підстав вважати, що вона має при собі річ, обіг якої заборонено чи обмежено або яка становить загрозу життю чи здоров’ю такої особи або інших осіб;

— особистий огляд і огляд речей особи — застосовується до особи, щодо вчинення адміністративного правопорушення якою є фактичні дані, зокрема затриманої за його вчинення (огляд перед поміщенням до кімнати для затриманих і доставлених, що має відбуватись у тому ж порядку);

— особистий обшук / обшук особи — застосовується до особи, затриманої через підозру у вчиненні кримінального правопорушення, або особи, яка бере участь у проведенні обшуку житла або іншого володіння особи.

Тетяна Поповська наголосила, що ці процедури не є альтернативними, тобто їх не можна застосовувати на власний розсуд, вони чітко регламентовані законодавством.

Говорячи про інститут поверхневої перевірки, лектор відзначила, що її здійснення не потребує отримання дозволу суду (санкції) на проведення та складання протоколу. Відповідно, за об’єктом її можна поділити на три види: огляд особи, речей особи та транспортного засобу.

Роз’яснюючи особливості застосування особистого огляду і огляду речей, лектор наголосила, що його застосування має здійснюватися лише за певних умов, а також вказала на відмінності здійснення цієї дії під час митного контролю. Тетяна Поповська визначила підстави, за яких може проводитися обшук особи, та наголосила на основних правилах проведення цієї дії. Окремо лектор зупинилася на підставах, порядку та особливостях проведення обшуку особи, що передбачено Кримінальним процесуальним кодексом України.

Як зазначила лектор, тимчасовий доступ до речей і документів може бути здійснений тільки на підставі ухвали слідчого судді. Строк дії такої ухвали не може перевищувати одного місяця з дня її винесення. При цьому вона наголосила, що в ухвалі має бути визначено конкретний перелік речей і документів, доступ до яких дозволений правоохоронним органам. Тетяна Поповська підкреслила, що доступ заборонено до листування або інших форм обміну інформацією між захисником і його клієнтом або будь-якою особою, що представляє його клієнта, у зв’язку з наданням правової допомоги та до об’єктів, які додано до такого листування чи інших форм обміну інформацією.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик