У «банківських» кейсах сьогодні немає кордонів, констатує Денис Бугай, партнер ЮК VB PARTNERS

Фіналізувала модуль «Нюанси досудового слідства проти білих комірців» Lеgal High School лекція Дениса Бугая, партнера ЮК VB PARTNERS, який ознайомив слухачів з нюансами захисту у кримінальних провадженнях у сфері банківської діяльності.

Свою лекцію він розпочав з аналізу актуальної статистики, озвучивши офіційні дані Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Так, за станом на 1 листопада 2019-го було зареєстровано 5692 заяви про вчинення кримінальних правопорушень цієї категорії, з них у 3086 випадках слідство триває, у 31 провадженні — вже було повідомлено про підозру, 39 — було спрямовано до суду, а в 13-ти — вже винесено обвинувальні вироки, ще в 349 випадках — провадження закрите. У розрізі суб’єктного складу злочинів статистична картина така: 453 власники і керівники банку, 762 банківських співробітники, 3338 клієнтів банку, 1139 — інші особи. При цьому сума збитку в таких справах обчислюється більш ніж 374 925,87 млн грн.

Справи цієї категорії досить складні, визнає лектор. За його словами, в першу чергу адвокату потрібно приділити увагу аналізу всього масиву нормативного регулювання. Сфера банківської діяльності — одна з найбільш зарегульованих, додає Денис Бугай, говорячи про те, що захисник у таких справах повинен бути готовим витратити багато часу на ознайомлення з нюансами внутрішньобанківського регулювання, корпоративних рішень, структурою і повноваженнями банку та особливостями його суб’єктного складу.

Експерт окремо відзначив нейтралізацію потенційних точок напруження — операції з пов’язаними особами, формальне обвинувачення в халатності керівництва банку, операції з підприємствами з ознаками фіктивності, безповоротні кредити і недооцінені застави, дисконти при поступках безперспективній заборгованості, оформлення угод після їх фактичного проведення, операції з державним елементом, прийняття рішень колегіальними органами поза формальними засіданнями.

Спікер наголосив на проблемних зонах банківської сфери, які надалі можуть лягти в основу кримінального провадження. Одна з найпопулярніших норм кримінального законодавства для інкримінування в цьому випадку — це частина 5 статті 191 Кримінального кодексу України «Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем», наголосив Денис Бугай.

«У банківських справах сьогодні немає кордонів і дуже часто нівелюється банківська таємниця», — ділитися спостереженнями лектор, розповідаючи про сучасні широкі можливості в плані міжнародного співробітництва, які є, у тому числі, в арсеналі Національного антикорупційного бюро України. Він ознайомив слухачів LHS з історією одного кейса, за яким було направлено 52 запити про міжнародну правову допомогу до 17 країн, накладено арешт на грошові кошти в банку Швейцарії, вручено повідомлення про підозру в Латвії, проведені обшуки за місцем проживання фігурантів в Австрії.

Відповідаючи на запитання слухачів щодо перших вражень від діяльності Вищого антикорупційного суду, Денис Бугай підкреслив: юридична спільнота України має побоювання, що новий вищий спеціалізований суд зможе стати справді незалежним арбітром, з урахуванням підвищеного суспільного попиту на боротьбу з корупцією.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик