У «банківських» кейсах сьогодні немає кордонів, констатує Денис Бугай, партнер ЮК VB PARTNERS

- 05.12.2019 18:51
- Новини
Фіналізувала модуль «Нюанси досудового слідства проти білих комірців» Lеgal High School лекція Дениса Бугая, партнера ЮК VB PARTNERS, який ознайомив слухачів з нюансами захисту у кримінальних провадженнях у сфері банківської діяльності.
Свою лекцію він розпочав з аналізу актуальної статистики, озвучивши офіційні дані Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Так, за станом на 1 листопада 2019-го було зареєстровано 5692 заяви про вчинення кримінальних правопорушень цієї категорії, з них у 3086 випадках слідство триває, у 31 провадженні — вже було повідомлено про підозру, 39 — було спрямовано до суду, а в 13-ти — вже винесено обвинувальні вироки, ще в 349 випадках — провадження закрите. У розрізі суб’єктного складу злочинів статистична картина така: 453 власники і керівники банку, 762 банківських співробітники, 3338 клієнтів банку, 1139 — інші особи. При цьому сума збитку в таких справах обчислюється більш ніж 374 925,87 млн грн.
Справи цієї категорії досить складні, визнає лектор. За його словами, в першу чергу адвокату потрібно приділити увагу аналізу всього масиву нормативного регулювання. Сфера банківської діяльності — одна з найбільш зарегульованих, додає Денис Бугай, говорячи про те, що захисник у таких справах повинен бути готовим витратити багато часу на ознайомлення з нюансами внутрішньобанківського регулювання, корпоративних рішень, структурою і повноваженнями банку та особливостями його суб’єктного складу.
Експерт окремо відзначив нейтралізацію потенційних точок напруження — операції з пов’язаними особами, формальне обвинувачення в халатності керівництва банку, операції з підприємствами з ознаками фіктивності, безповоротні кредити і недооцінені застави, дисконти при поступках безперспективній заборгованості, оформлення угод після їх фактичного проведення, операції з державним елементом, прийняття рішень колегіальними органами поза формальними засіданнями.
Спікер наголосив на проблемних зонах банківської сфери, які надалі можуть лягти в основу кримінального провадження. Одна з найпопулярніших норм кримінального законодавства для інкримінування в цьому випадку — це частина 5 статті 191 Кримінального кодексу України «Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем», наголосив Денис Бугай.
«У банківських справах сьогодні немає кордонів і дуже часто нівелюється банківська таємниця», — ділитися спостереженнями лектор, розповідаючи про сучасні широкі можливості в плані міжнародного співробітництва, які є, у тому числі, в арсеналі Національного антикорупційного бюро України. Він ознайомив слухачів LHS з історією одного кейса, за яким було направлено 52 запити про міжнародну правову допомогу до 17 країн, накладено арешт на грошові кошти в банку Швейцарії, вручено повідомлення про підозру в Латвії, проведені обшуки за місцем проживання фігурантів в Австрії.
Відповідаючи на запитання слухачів щодо перших вражень від діяльності Вищого антикорупційного суду, Денис Бугай підкреслив: юридична спільнота України має побоювання, що новий вищий спеціалізований суд зможе стати справді незалежним арбітром, з урахуванням підвищеного суспільного попиту на боротьбу з корупцією.