2/3 непрацюючих кредитів сьогодні зосереджені в державних банках, констатує Євген Степанюк, лектор LHS

У Lеgal High School триває курс «Робота з проблемною заборгованістю». Сьогоднішній модуль, присвячений проблематиці кредитних спорів, відкрила лекція Євгена Степанюка, консультанта з питань банківської діяльності та проєктного управління, в ході якої слухачі Школи дізналися про нюанси врегулювання проблемної заборгованості банків і нових законодавчих ініціатив у цій сфері.

Спочатку лектор проаналізував поточну ситуацію в національній банківській сфері. «Рівень NPL (прострочених кредитів) у банківській системі не демонструє суттєвих ознак поліпшення. І все ж він не створює тиску на капітал банків», — констатує Євген Степанюк, розповідаючи, що 2/3 непрацюючих кредитів сьогодні зосереджені в державних банках, у тому числі «ПриватБанку».

Непрацюючий портфель визначав вразливість державних банків до стрес-тестів Національного банку України, зазначив лектор. За його словами, 60% портфеля державних банків — це кредити 20 приватних бізнес-груп. Ці кредити мають погану якість і формують основну частину непрацюючого портфеля.

Частка і рівень проникнення кредитування суб’єктів господарювання постійно знижуються, але при цьому зростає сегмент високомаржинальних кредитів фізичних осіб. «На відміну від багатьох країн, питання врегулювання NPL в Україні досі не вирішені, хоча вони є дуже важливими в контексті відновлення економічного зростання держави», — ділиться спостереженнями експерт.

У ході другого блоку своєї лекції Євген Степанюк розповів про те, які кроки потрібно зробити для врегулювання проблемної ситуації у банківському секторі. Серед іншого він акцентував увагу на проєкті Закону «Про діяльність з управління заборгованістю», який був предметом широкого обговорення, у тому числі в професійному середовищі, але досі так і не отримав офіційного статусу законодавчої ініціативи — його не було внесено на розгляд парламенту. Зазначеним документом, зокрема, пропонується створити новий вид фінансових установ — компаній з управління заборгованістю. Заснувати таку компанію зможе будь-яка зацікавлена особа, в тому числі держава. Ця установа проводитиме роботу з боржником для пошуку можливих способів добровільного погашення боргу (наприклад, добровільне управління майном боржника чи розподіл прибутку для погашення боргу, або добровільна реструктуризація чи прощення боргу).

За прогнозом пана Степанюка, реалізація такої законодавчої ідеї дозволить створити прозорий, інвестиційно привабливий ринок вторинних фінансових активів, сприятиме розв’язанню проблеми NPL і відновленню активного кредитування, а також надасть можливість боржникам вигідно реструктуризувати борги.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик