80–90% розслідувань АМКУ стосуються саме антиконкурентних узгоджених дій під час торгів — Руслан Горбатюк

Про узгоджені дії у сфері публічних закупівель йшлося у рамках лекції у Legal High School Руслана Горбатюка, директора департаменту розслідувань порушень законодавства про захист економічної конкуренції АМКУ. Він наголосив, що самі по собі узгоджені дії не є порушенням законодавства, таким порушенням вважаються антиконкурентні узгоджені дії, зокрема в процедурах закупівель.

Лектор навів визначення антиконкурентних узгоджених дій в розумінні статті 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції», наголосивши, що антиконкурентними узгодженими діями, зокрема, визнаються узгоджені дії, які стосуються спотворення результатів торгів, аукціонів, конкурсів, тендерів. При цьому він зазначив, що досвід останніх років свідчить, що це порушення є одним із найпоширеніших у практиці АМКУ — 80–90% розслідувань стосуються саме антиконкурентних узгоджених дій під час торгів.

Руслан Горбатюк показав різницю між побутовим розумінням поняття «змова» та картелем як об’єднанням економічних суб’єктів, пов’язаних спільним інтересом. Наводячи найбільш розповсюджені критерії, за якими можна визначити картельну змову, він зарахував до них: фіксування цін, обмеження виробництва, розподіл ринків за певними ознаками, спотворення результатів торгів, усунення з ринку тих чи інших суб’єктів тощо. При цьому лектор наголосив, що такі дії заборонені законом і за них передбачена відповідальність.

«Вступивши в картельну змову, її суб’єкти діють не окремо, а як певне монопольне утворення, переслідуючи спільний інтерес», — наголосив Руслан Горбатюк.

Характеризуючи досконалу конкуренцію, він зазначив, що через незначну частку на ринку кожний окремий продавець не має можливості формувати ціну товару, робіт чи послуг. Якщо один із них підніме ціну, інформований покупець перейде до інших продавців, ціна яких більш прийнятна. Таким чином, ціна у конкурентному середовищі формується на найбільш низькому, прийнятному для суб’єктів рівні і жоден конкуруючий суб’єкт не може суттєво перевищити таку ціну, не створюючи небезпеку для своєї ринкової позиції.

Натоміть для монополії притаманні зовсім інші речі — вона може впливати на ціну товару, приміром, зменшуючи його обсяги на ринку. Лектор зазначив, що є представники економічної теорії, які вважають позитивними наявність елементів монополії, оскільки суб’єкти досконалої конкуренції мають низьку рентабельність і не володіють ресурсами для поліпшення сервісу, запровадження інновацій, які потребують додаткових затрат уже сьогодні, а додаткову вартість сформують у віддаленому майбутньому. Саме тому українське законодавство містить елементи дозвільного характеру, які дозволяють суб’єктам господарювання за згоди Антимонопольного комітету України здійснювати ті чи інші так звані дозволені узгоджені дії, передбачені статтею 5 Закону України «Про захист економічної конкуренції».

При цьому лектор зазначив, що межа між дозволеними узгодженими діями та антиконкурентними узгодженими діями досить тонка і для суб’єктів господарюванні існує велика спокуса цю межу перейти.

Руслан Горбатюк описав особливості конкуренції під час державних закупівель. Зокрема, він зазначив, що замовник обмежений у виборі продавця лише тими пропозиціями, які були подані учасниками під час процедури закупівель. Якщо якісні чи інші характеристики товару не відповідають вимогам — процедура закупівлі відміняється і проводиться заново. Таким чином, кожна окрема процедура формує окремий ринок товарів, робіт чи послуг, оскільки замовник обмежений лише тими пропозиціями, які були подані в рамках законодавства. Якщо під час розкриття пропозицій з’ясується, що ціна значно перевищує ціни на вільному ринку, замовник все одно змушений обирати серед пропозицій, заявлених учасниками торгів.

Лектор розповів слухачам Legal High School про наслідки для порушників антиконкурентного законодавства в сфері публічних закупівель, навів ознаки змови учасників торгів та дав поради щодо дій в умовах, коли є обґрунтовані підозри змови.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик