«Адвокат зобов’язаний відстоювати інтереси клієнта, навіть якщо клієнт визнає свою провину» — Денис Пономаренко

Одним із найбільш складних для адвоката кримінальної практики є вибір правової позиції і тактики ведення захисту, коли клієнт визнає провину. З одного боку, може здатися, що справа проста, і треба просто «простежити», щоб не було суттєвих порушень у процесі, з іншого — завжди залишається питання: а чи дійсно клієнт винен? Про те, як провести перевірку і вибір позиції, і розповів слухачам Загального курсу підвищення кваліфікації адвоката Legal High School Денис Пономаренко, партнер АО Barristers, під час лекції «Виправдання або свобода? Межі допустимого компромісу з клієнтом і слідством».

Головне правило для адвоката, про яке нагадував лектор, — діяти в інтересах свого клієнта — залишається актуальним для захисника навіть тоді, коли клієнт діє проти своїх інтересів.

Однозначно, що адвокат ні за яких обставин не має права займати сторону обвинувачення і підтверджувати вину клієнта, навіть якщо той її визнає. Денис Пономаренко нагадав, що адвокат не повинен мати на меті виправдати клієнта за будь-яку ціну, оскільки його місія — захистити права. Саме тому адвокат може мати іншу позицію, ніж клієнт, і саме її представляти суду, навіть якщо клієнт загрожує розірванням договору, що є його невід’ємним правом.

Отже, якщо клієнт визнає провину, адвокату варто перевірити, чому клієнт її визнав. Чи було це наслідком тиску (фізичного або психологічного), загрози? Можливо, клієнт визнає провину помилково, оскільки не знає правильної кваліфікації свого діяння. Наприклад, сталася смерть потерпілого, до якої причетний клієнт. Слідчий може кваліфікувати його діяння як убивство, і клієнт це визнає. Але насправді це могло бути вбивство з необережності, вбивство внаслідок перевищення меж необхідної оборони або заподіяння тяжких тілесних ушкоджень, які спричинили смерть особи. Хоча результат таких дій один і той же (саме тому клієнт і визнає провину), але кваліфікація і міра покарання дуже різні.

Таким чином, адвокат Денис Пономаренко порекомендував колегам у разі визнання провини клієнтом шукати відповіді на запитання: чи винен клієнт у тому діянні, яке записане в кваліфікації слідчим?

Наступний пункт перевірки: а чи доводять зібрані слідчим докази провину, яку визнає клієнт. Буває так, що клієнт має якісь внутрішні мотиви понести покарання за злочин, про які нікому не розповідає, навіть адвокату. Але захисник не може просто з цим погодитися, якщо версія клієнта і матеріали справи розходяться. І якщо докази «сиплються», захисник повинен зайняти позицію, відмінну від позиції клієнта, про що, звичайно, наперед слід повідомити підзахисного.

Далі, якщо ж докази відповідають обставинам і кваліфікація правильна, адвокат зобов’язаний запитати: а чи зібрані ці докази відповідно до кримінального процесуального закону? Тобто, чи є вони належними і допустимими. Якщо ні — будувати захист від процесуальних порушень слідства. Адже часто, коли клієнт визнає провину, все, що адвокат може запропонувати, — це вести лінію захисту в аспекті призначення йому справедливого покарання.

Отже, за словами Дениса Пономаренка, адвокат завжди повинен скептично ставитися до позиції клієнта, доказів і позиції обвинувачення. Потрібно все перевіряти ще раз і піддавати сумніву. При цьому адвокат зобов’язаний досконально знати справу, і вже точно знати її краще, ніж суд (у якого таких справ у провадженні безліч) і прокурор (який знає її лише поверхово, тому що всі матеріали збирав слідчий). Це дає значні тактичні переваги адвокату.

На завершення адвокат дав пораду слухачам: завжди дотримуватися Правил адвокатської етики і ніколи не переконувати клієнта обрати ту чи іншу стратегію захисту. Завдання адвоката — запропонувати всі можливі варіанти, однак остаточний вибір — завжди повинен залишатися за клієнтом. В іншому випадку адвокат ризикує отримати звинувачення в порушенні Правил адвокатської етики.

«Головне правило адвоката «не нашкодь» означає, що потрібно завжди порівнювати, чи не буде позиція адвоката на шкоду інтересам клієнта», — зазначив спікер.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик