АМКУ не обмежений формальним поняттям реклами і може аналізувати будь-яку інформацію, що поширюють виробники навіть в обмеженому колі, — Вікторія Подворчанська

Лекцією «Правовий супровід маркетингової кампанії лікарського препарату» завершила перший день спецкурсу для адвокатів фармацевтичного сектору Вікторія Подворчанська, радник, співкерівник практики фармацевтики та охорони здоров’я Asters. Вона описала чинники, які впливають на маркетинг лікарських засобів у 2020 році, назвавши серед них пандемію COVID-19; обмежений доступ до професіоналів охорони здоров’я, що ускладнило звичні комунікації між фармацевтами і лікарями на кшталт презентацій, семінарів тощо; стрімке поширення електронної системи охорони здоров’я та розвиток системи електронних рецептів; появу на нашому ринку маркетплейсів лікарських засобів (онлайн-бронювання та доставка ліків), які суттєво скоротили контакти пацієнтів і аптек; тренд на персоналізовану медицину, яка сприяє таргетуванню інформації; нові технологічні рішення, які сприяють обміну даними (мобільні додатки тощо).

За словами лектора, пандемія коронавірусу мала безпосередній вплив на сферу маркетингу та реклами лікарських засобів у контексті промоції лікарських засобів. Зокрема, у березні 2020 року Антимонопольний комітет України видав роз’яснення для фармацевтичного ринку, в яких закликав утриматись від повідомлень відомостей про лікарські засоби, зміст яких стосується лікування або профілактики коронавірусів без належного обґрунтування відповідно до чинного законодавства, зокрема офіційної рекомендації МОЗ. Лектор навела приклади відповідних кейсів та зупинилася на кейсі Протефлазіду, виробники якого зазначали, що його складові мають убезпечити від коронавірусу. Антимонопольний комітет на підставі аналізу різних джерел вирішив, що компанія намагається ввести споживачів в оману та отримати неправомірну перевагу перед конкурентами, і оштрафував її на 3 млн грн. На думку лектора, цей кейс цікавий тим, що мова не йде про рекламу у звичному розумінні, а про непряму промоцію препарату у зв’язку з коронавірусом. Таким чином, з точки зору законодавства про захист економічної конкуренції АМКУ не обмежений формальним поняттям реклами і може аналізувати будь-яку інформацію, що поширюють виробники навіть в обмеженому колі.

Лектор поставила слушне запитання: чи можуть виробники лікарських засобів використовувати офіційний перелік препаратів, затверджений МОЗ, як такі, що застосовуються для лікування та профілактики COVID-19, у своїй промоційній діяльності? Адже ніде у переліку не зазначено, що ці ліки є ефективними саме для лікування або профілактики COVID-19.

Вона нагадала про можливість скористатися таким інструментом, як отримання рекомендаційного роз’яснення Антимонопольного комітету, в тому числі щодо промоційних рекламних повідомлень, і навела приклад промоційної кампанії клініки «Добробут», яка у 2017 році отримала схвальні роз’яснення АМКУ.

Говорячи про промоцію лікарських засобів у діджитал-сегменті, Вікторія Подворчанська зазначила, що українське законодавство поки що погано пристосоване до нових інформаційних реалій і технічних можливостей та обмежень, які цей простір створюють. Вона розповіла про технічну сторону реклами ліків у соціальних мережах та проблеми поширення в мережі спеціалізованих видань.

Окремо було розглянуто тему електронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами та її законодавчого забезпечення.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик