Анастасія Гурська: «Допити необхідно використовувати на власну користь»

Партнер АО «Клочков та Партнери» Анастасія Гурська у рамках блоку «Злочини проти власності. Захист бізнесу» Школи кримінальної практики LHS розповіла про особливості відповідальності за статтею 212 Кримінального кодексу України.

За її словами, стаття 212 КК України, яка передбачає ухилення від сплати податків і зборів, є найбільш «популярною» статтею, через яку проводяться обшуки у бізнесі. Однак, зазначила пані Гурська, якщо до вас прийшли з обшуком — це ще нічого не означає, головне — робити правильні кроки.

Статтю 205 КК України «Фіктивне підприємництво» декриміналізовано, однак це жодним чином не виключає провадження за статтею 212 КК України. Дуже часто досудове розслідування проводиться за статтями 205 і 212 КК України. Досудове розслідування за статтею 212 КК України зводиться до того, що відповідний податковий орган може викрити певні схеми підприємства, пов’язані з ухилянням від сплати податків.

Лектор підкреслила, що необхідний розмір такого ухилення від сплати податків для відповідної кваліфікації було збільшено до 3000 неоподатковуваних мінімумів і більше (тобто понад 2,8 млн грн), щоб власне уникнення від сплати податків вважалося кримінально караним діянням. Лектор також зазначила, що, на її думку, декриміналізація статті 205 КК України і збільшення розміру суми несплачених податків спричинить ряд проблем під час досудового розгляду.

Пані Гурська підкреслила, що під час обшуків можуть вилучатися первинна документація, електронні носії, техніка, можуть навіть вилучатися готівкові кошти, а також можуть проводитися допити співробітників після проведення обшуків.

Як зазначає лектор, кримінальні провадження ініціюються, але не завжди логічно завершуються.

Чи є акти перевірки достатнім доказом? На думку лектора, їх не можна вважати достатнім доказом для притягнення до кримінальної відповідальності, і це підтверджується судовою практикою.

Лектор зазначила, що часто податкові органи досудового розслідування залучають приватні підприємства у формі ТОВ для експертних висновків.

За словами пані Гурської, кримінальні провадження з обвинувальними актами доходять до суду нечасто. Цьому є кілька причин: недостатність доказів, звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з оплатою.

У разі якщо проводиться допит осіб, спікер рекомендує не використовувати статтю 63 Конституції України, оскільки це створюватиме суб’єктивне враження, що вам є що приховувати, тож їм необхідно провести додаткові слідчі дії, а допити, у свою чергу, завжди можна використовувати на власну користь.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик