Андрій Чехонадський розповів про застосування позовної давності

Про нюанси застосування позовної давності в окремих категоріях спорів слухачам LHS розповів Андрій Чехонадський, керівник групи претензійно-позовної роботи ПАТ «Рітейл Груп».

Спікер розпочав лекцію з екскурсу в історію виникнення інституту позовної давності. Так, під час дії Цивільного кодексу 1963 року в практиці доповідача суди з крайнім небажанням застосовували цей інститут. З прийняттям Цивільного кодексу України в 2004 році ситуація кардинально змінилася — позовна давність може застосовуватися тільки на вимогу сторони. Відповідно, суди почали застосовувати позовну давність лише після заяви відповідача. При цьому поширеною підставою для незастосування позовної давності є посилання на те, що позивач дізнався про порушене право після спливу позовної давності.

Разом із тим виникла проблема — в якій формі має бути подано заяву про закінчення строків позовної давності. Були випадки, коли допускалася усна заява сторони, але навіть суди касаційної інстанції неоднаково застосовували цю норму, відзначив спікер. І все ж, у постанові Верховного Суду України від 16 серпня 2017 року №6-2667ц/с17 суд вказав: «Заяву про сплив позовної давності може бути викладено у відгуку на позов або у вигляді окремого клопотання — письмового або усного, що відповідає вимогам наведених статей процесуального законодавства».

Андрій Чехонадський звернув увагу на те, що в статті 268 Цивільного кодексу України передбачено перелік вимог, на які позовна давність не поширюється. Цікаво, що до 2011 року діяла норма, відповідно до якої позовна давність не поширювалася на вимоги власника або іншої особи про визнання незаконним правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, яким порушено його право власності або інше речове право. Тоді цією нормою часто зловживали прокурори, маючи право на безстрокове звернення до суду щодо оскарження актів про право власності. У 2011 році цю норму було виключено на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку здійснення судочинства».

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик