Андрій Джура впевнений, що подача всіх доказів разом із позовною заявою — одне з важливих нововведень цивільного процесу

Наступну лекцію спецкурсу «Новації у цивільному процесі» Lеgal High School було присвячено особливостям подання доказів у цивільній справі. Про це слухачам розповів Андрій Джура, заступник директора департаменту, начальник управління правового забезпечення департаменту проблемних активів Банку «ПУМБ».

Лектор нагадав, що прямим обов’язком сторін у цивільному процесі є обов’язок подавати всі наявні докази. Але, за його словами, коли є прямий обов’язок, завжди може наступити відповідальність за його невиконання.

Власне, стаття 132 Цивільного процесуального кодексу України передбачає, що у разі невиконання учасником справи його обов’язків суд застосовує до такого учасника справи заходи процесуального примусу: попередження, видалення із залу судового засідання, тимчасове вилучення доказів для дослідження судом, штраф.

«За введення суду в оману щодо фактичних обставин справи винні особи несуть відповідальність, встановлену законом», — процитував пан Джура норму Кримінального кодексу України, що передбачає кримінальну відповідальність у вигляді позбавлення волі до п’яти років.

Також лектор звернув увагу на таку новелу, як зловживання процесуальними правами. За його словами, зловживанням процесуальними правами є дії, що суперечать завданню цивільного судочинства, тобто суд залежно від обставин справи сам приймає рішення, чи є конкретна поведінка сторони зловживанням. При цьому суд зобов’язаний вживати заходів для запобігання зловживанню процесуальними правами. Серед таких заходів, у тому числі, залишення заяви без розгляду або її повернення. Іншими наслідками порушення сторонами своїх обов’язків з доведення можуть бути: встановлення судом обставин справи, неприйняття доказів, відхилення клопотання або скасування ухвали про витребування доказів, проведення експертизи, виклик свідків тощо

Також Андрій Джура говорив про визнання доказів належними або їх допустимість.

«Важливе нововведення кодексу: докази мають подаватися разом із позовною заявою. Думаю, що це дуже своєчасна норма, яка дасть змогу забезпечити не тільки розгляд справи дійсно у встановлені строки, а й прозорість усього процесу», — прокоментував чергові нововведення лектор.

У контексті порядку витребування доказів пан Джура звернув увагу на те, що учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, має право подати клопотання про витребування доказів судом. При цьому таке клопотання має бути подане в строк, зазначений у частинах 2 і 3 статті 84 ГПК України. У разі ж якщо таке клопотання заявлене з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім ситуації, коли особа, яка його подає, доведе неможливість його подання у встановлений строк з причин, не залежних від неї.

«Учасник справи вправі поставити в першій заяві по суті справи, яка подається до суду, не більше десяти запитань іншому учаснику справи про обставини, що мають значення для справи», — акцентував увагу лектор на положеннях статті 93 Кодексу, при цьому пояснивши, що це ще один інструмент, що дозволяє витребувати докази у справі. У той же час, за його словами, таким інструментом мало хто користується.

Також Андрій Джура роз’яснив порядок подачі доказів для визначення розміру і відшкодування витрат на професійну правову допомогу.

На завершення лектор закликав усіх грамотно користуватися своїми процесуальними правами в сфері доказування, що дасть змогу збільшити шанси відстояти свою позицію в суді.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик