Антон Коваль: у нашій практиці в більш ніж 60% випадків доменні спори вдається врегулювати в досудовому порядку

У рамках Legal High School відбулася лекція на тему «Захист прав інтелектуальної власності на торгові марки в мережі інтернет». Її автором виступив партнер ПЮА «Дубинський і Ошарова», адвокат, патентний повірений, доктор філософії в галузі права.

За його словами, досить часто вдається шляхом переговорів переконати припинити порушення прав на торгові марки в доменних спорах. У більш ніж 60% випадків ця тактика успішна. За результатами мирних переговорів можна укласти договір про те, що особа і надалі не здійснюватиме порушень. Для переконання порушника домену навести судову практику в подібних справах. Наприклад, вдалося знайти рішення, де з порушника стягнули близько мільйона гривень.

Також юрист розповів про бренд Kindle, зареєстрований компанією Amazon. Несподіванкою для компанії стало те, що в Україні було зареєстровано домен Kindle.com.ua. Спочатку порушник просив виплатити чималу компенсацію. Порушнику навели правові аргументи, запросили до офісу і вели з ним переговори. Після цього він вирішив передати права на домен добровільно.

Судовий захист має свої обмеження. Відшкодування збитків — найбільш проблемний аспект. Практика незначна, оскільки немає однозначної методики щодо обчислення збитків. Однак юрист, за його словами, оптимістично дивиться в майбутнє, бо створюється IP-суд, який покликаний компетентно розглянути подібні справи. Антон Коваль розповів про кейси, коли особа зареєструвала для послуг теле- та радіозв’язку марку EBay, яка асоціюється у всьому світі з торговим аукціоном. Вимоги в суді стосувалися визнання недійсною реєстрації, а потім — заборони використання цієї торгової марки в домені і передачі прав на домен, що порушує.

Ефективним може бути звернення до Антимонопольного комітету України (зі скаргами на порушення статей 4 і 151 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції»).

Іншим способом захисту виступає кримінальна відповідальність. Але в цьому випадку необхідно довести умисел (довести його може листування з порушником) і заподіяння шкоди внаслідок відповідних неправомірних дій (хоча вирахувати його буває непросто).

Також він звернув увагу на те, що багато вчених вважають домен окремим об’єктом права інтелектуальної власності. За його словами, в силу закону на сьогодні домен — це саме окрема форма використання торгової марки.

Часто власники інтернет-магазинів вважають, що вони тільки продають продукцію, а не виробляють її, тому законодавство не порушують. З цим лектор категорично не згоден, оскільки пропозиція до продажу і продаж товару з незаконним використання торгової марки також є окремою формою використання даної марки.

Підсумовуючи, Антон Коваль підкреслив, що порушення прав інтелектуальної власності в інтернеті часто мають масовий характер, однак, боротися з таким явищем можна. Для цього необхідно моніторити ситуацію, роз’яснювати положення законодавства та оперативно реагувати на порушення.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик