Арбітр МКАС при ТПП України Юлія Черних розповіла слухачам Legal High School про новели нового регламенту МКАС

Новели нового регламенту МКАС при ТПП України в рамках Legal High School проаналізувала арбітр МКАС при ТПП України, партнер ЮК ARBITRADE Юлія Черних.

«Новий регламент МКАС при ТПП України включає зміни в ряд законодавчих актів України і включає такі питання як арбітрабельність суперечок; зміну підсудності справ, пов’язаних з арбітражем; забезпечення доказів; заходи забезпечення позову; нарахування відсотків по арбітражним рішенням та інші», – розповіла Юлія Черних.

Основні зміни в арбітражний регламент МКАС при ТПП України наступні:

– з’явилася нова стаття 2 «Застосування Регламенту», яка уточнює питання компетенції МКАС в разі некоректного арбітражного застереження:

– якщо сторони домовилися про передачу спору до МКАС, то вони ipso facto (в силу самого факту) вважаються такими, що погодилися в письмовому вигляді на застосування Регламенту МКАС.

– в усіх випадках, коли сторони домовилися про розгляд спору у відповідності до цього Регламенту, але не вказали арбітражну установу або неточно / неповно зазначили найменування МКАС, вважається, що сторони погодилися на передачу спору на розгляд МКАС.

Вперше було закріплено обов’язок швидкого та економного ведення процесу: з усіх питань, прямо не врегульованих цим Регламентом, МКАС, склад Арбітражного суду, сторони, треті особи, а також інші особи, які беруть участь в арбітражному розгляді (доповідач, експерти, перекладачі, свідки) повинні діяти сумлінно, в дусі його положень і докладати всі розумні зусилля для забезпечення справедливого, швидкого та економного завершення арбітражного розгляду і можливості виконання арбітражного рішення.

Крім того, основні зміни Регламенту торкнулися наступного:

– передбачено проведення організаційних слухань;

– оновлені правила доведення, які, зокрема, передбачають більш активну роль арбітрів у справі;

– передбачено можливість перевірки рішення арбітражу Генеральним секретарем МКАС перед його винесенням;

– для залучення третьої особи тепер не обов’язкова його письмова згода, якщо всі сторони пов’язані однією арбітражною угодою;

– у разі ведення арбітражного розгляду англійською витрати на переклад більше не покладаються на сторони;

– сторона може просити склад арбітражу про участь в усному слуханні, а арбітраж має право провести заслуховування свідків або експертів з використанням систем конференц-зв’язку;

– регламент закріпив можливість подачі документів в електронному вигляді;

– передбачено можливість прийняття рішень Президії МКАС шляхом опитування її членів з використанням електронних та інших засобів зв’язку, що дозволяють фіксувати результат опитування в протоколі у невідкладних випадках;

– згідно зі статтею 45 Регламенту сторони можуть домовитися про прискорену процедуру арбітражного розгляду. В такому випадку справа буде слухатися одним арбітром, за винятком випадків, коли сторони домовилися про інше; обмін письмовими поясненнями обмежується позовом і відкликанням.

У новому Регламенті деталізовано також процедуру отримання сторонами забезпечувальних заходів в арбітражі. З’явилася можливість отримання зустрічного забезпечення.

Водночас, сторін мають нагоду звернутися до національного суду щодо забезпечувальних заходів: в цьому випадку вони зобов’язані поінформувати МКАС.

«Зазначення ціни позову тепер буде обов’язковим для всіх категорій спорів, навіть в тих випадках, коли позовні вимоги або їх частина мають не грошовий характер», – зауважила лектор.

Для стимулювання мирного вирішення спорів було введено положення, згідно з яким у разі винесення рішення в узгоджених умовах в першому засіданні 25% арбітражного збору повертається позивачеві. Президія МКАС може збільшити розмір арбітражного збору з урахуванням складності та тривалості справи, кількості вимог та учасників.

«МКАС завжди відкритий для роз’яснень, там проводиться багато заходів, які допомагають учасникам краще зрозуміти процедури та механізм роботи комерційного арбітражного суду», – повідомила на завершення лекції Юлія Черних.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик