Архітектура смарт-контракту суттєво знижує ризики і необхідність посередника — Станіслав Под’ячев

Про децентралізовані фінанси слухачам Legal High School розповів Станіслав Под’ячев, підприємець, керуючий партнер Blockchain Lab, викладач курсу «Блокчейноміка» в Києво-Могилянській бізнес-школі. Говорячи про технології блокчейн, він підкреслив, що її можна розглядати як технологію досягнення консенсусу щодо стану розподіленої бази даних (реєстру трансакцій) у певний момент часу в умовах взаємної недовіри сторін. У прикладному сенсі блокчейном називають сам реєстр трансакцій.

Перевагою технології блокчейн є, на думку лектора, незалежність від певного комп’ютера або сервера (який можна зламати або вивести з ладу), оскільки самі дані розподілені по всій мережі. При цьому трансакція розуміється не у вузько банківському сенсі як перерахування коштів з рахунку на рахунок, а як передача інформаційного блоку.

За 11 років існування технологія блокчейн еволюціонувала і сьогодні можна говорити про три її покоління. Перше покоління — це криптовалюта біткоїни, вигадана Сатоши Накамото. Друге покоління — це ефір, який може не тільки передавати цінності, як перше покоління, а й служити обчислювальною машиною для смарт-контрактів. Блокчейн третього покоління може все те, що і два попередніх, а крім того — служити базою для децентралізованих додатків, які не перебувають на сервері, як звичайні додатки і тому вони фактично недосяжні для зловмисників або державних органів.

Попутно Станіслав Под’ячев пояснив слухачам, чим є і як працює в блокчейні смарт-контракт. Перевагою такого контракту він назвав незалежність його виконання від третіх осіб і навіть від сторін контракту. Такий контракт виконується автоматично, незалежно від волі сторін. Такий контракт страхує його учасників від невиконання контрагентом узятих на себе зобов’язань. «Архітектура смарт-контракту суттєво знижує ризики і необхідність посередника», — підкреслив Станіслав Под’ячев.

Лектор розповів про принципи регулювання фінансової системи держав і вказав на принципову відмінність від них системи децентралізованих фінансів (DeFi). За його словами, децентралізовані фінанси — це екосистема децентралізованих додатків, побудованих на базі розподілених мереж без будь-якого керуючого органу, які надають фінансові послуги. Основними принципами DeFi є відкритість вихідного коду, доступність для кожного користувача, фінансова прозорість.

Для чого юристам вникати у тонкощі децентралізованих фінансів? Право регулює майже всі аспекти економічного життя людини. Чому? Тому що на певному етапі розвитку нашої цивілізації, грубо кажучи, з державою і правом було краще, ніж без держави і без права.

Система іноді дає збої. Згадайте «стрижку депозитів» на Кіпрі у 2013-му, втрату заощаджень після розпаду Союзу або хоча б заборону на продаж понад 100 доларів в одні руки в Україні. Чи має суспільство право на альтернативу існуючій фінансовій системі?

Сліпо копіювати у віртуальному світі концепції з реального світу, все одно, що запрягати коней в автомобіль, не включаючи двигун. Для того щоб розібратися, як управляти «автомобілем», необхідно для початку змінити свою думку «тільки кінь може приводити в рух транспортний засіб». І коли людина інвестує свій час та енергію в пізнання нового, то отримує конкурентну перевагу у відношенні до тих, хто ігнорує інновації. Адвокати, як і лікарі реанімації, рятують людей у складних життєвих ситуаціях.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик