Аспекти захисту прав батька — у фокусі уваги слухачів Legal High School

Сьогодні модуль спецкурсу із сімейного права Legal High School присвячено дотриманню принципу найкращого інтересу дитини. Про різні аспекти захисту прав батька, у тому числі і в контексті протидії дискримінації, розповів Олег Голубничий, керівник практики сімейного та спадкового права АО MITRAX, адвокат.

Спікер ознайомив зі спорами, які найчастіше зустрічаються у цій сфері. Перша категорія — спори про місце проживання дитини.

Власне, суди найчастіше у своїх рішеннях посилаються на принцип 6 Декларації прав дитини від 20 листопада 1965 року, в якому зазначається, що дитина, крім виняткових обставин, не повинна розлучатися зі своєю матір’ю. При цьому в постанові Великої Палати Верховного Суду за 2018 рік міститься ряд недоліків Декларації. Зокрема, цей документ не є міжнародним договором, не ратифікований і не вимагає надання згоди парламенту на його обов’язковість, також не є частиною національного законодавства. У той же час ця постанова вказує і на ряд нюансів нашого законодавства. Одним із них є те, що законодавство України не містить норм, які наділяли би будь-кого із батьків пріоритетним правом на проживання з дитиною.

«У частині 1 статті 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року закріплено, що у всіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини», — процитував висновки суду лектор.

При цьому пан Голубничий звернув увагу на те, що в цій категорії справ батько повинен мати фізичний контроль над дитиною. Тобто йдеться про постійне проживання дитини з батьком, і ключовий момент — такий контроль у першу чергу повинен відповідати інтересам дитини.

Наступна категорія справ, про яку розповів лектор, — спори про відібрання дитини. Тут судова практика така, що відібрання дитини на користь батька за рішенням суду можливе тільки у двох випадках. Перший — коли мати визнала факт проживання дитини з батьком і самостійно змінила місце проживання дитини без узгодження з ним, і другий — у разі заподіяння шкоди дитині.

«При ухиленні від виконання рішення суду особою, з якою проживає дитина, суд за заявою того із батьків, який проживає окремо, може передати дитину для проживання з ним», — звернув увагу Олег Голубничий, розповідаючи про порядок встановлення графіка зустрічей. При цьому лектор порекомендував починати готуватися до судового процесу дуже ґрунтовно. У першу чергу йдеться про необхідність фіксації всіх фактів відмови матері батькові у зустрічах з дитиною.

На завершення лектор ознайомив зі спорами щодо виїзду дитини за кордон без дозволу та супроводу другого із батьку, а також про сплату аліментів.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик