Багатостороння конвенція MLI дозволяє змінювати одночасно кілька сотень, якщо не тисяч конвенцій про уникнення подвійного оподаткування — Рустам Вахітов

Про Директиву DAC6 та вимоги, які треба виконувати українським компаніям, щоб користуватися пільгами угод про уникнення подвійного оподаткування, говорив у рамках своєї лекції Рустам Вахітов, асоційований партнер AC Crowe Ukraine, експерт в галузі міжнародного оподаткування. Він нагадав слухачам Legal High School про сутність плану BEPS як переліку заходів, які мають забезпечити поповнення бюджетів країн та завадити великим компаніям оптимізувати податкове навантаження через різного роду транскордонні механізми.

Вінцем плану BEPS лектор назвав багатосторонню конвенцію MLI, яка дозволяє змінювати одночасно кілька сотень, якщо не тисяч конвенцій про уникнення подвійного оподаткування. Він розповів про механізм застосування конвенції MLI, а також проаналізував п’ять найбільш важливих позицій: тест основної мети, обмеження пільг, оподаткування дивідендів, оподаткування доходів від продажу нерухомості та арбітражне застереження, а також висвітлив позицію України з цих питань.

Особливу увагу слухачів Legal High School Рустам Вахітов звернув на тест основної мети, зазначивши, що незалежно від будь-яких положень угоди, що покривається багатосторонньою конвенцією MLI, пільга в податковій угоді не надається по відношенню доходу чи капіталу, якщо з урахуванням усіх відповідних фактів та обставин розумно можна зробити висновок, що отримання цієї пільги було однією з головних цілей угоди.

Лектор вказав на ресурси, на яких можна перевірити роботу Модельної податкової конвенції ОЕСР та порядок її застосування, а також назвав, які положення конвенції MLI ухвалили інші країни.

Ілюструючи прикладами застосування тесту основної мети, лектор навів схематичну структуру найбільш поширених способів оптимізації податкового навантаження та вказав на критерії, за якими податкові органи визначають наявність чи відсутність господарської мети під час укладення угод.

Щодо загальних тенденцій оподаткування лектор відзначив збільшення прозорості бізнес-структур, підвищення кваліфікації податкових органів, посилення міжнародного співробітництва та гармонізацію законодавства. Також визначив чинники, які підвищують ризики платників податків, такі як обмін інформацією (CRS), відкритість реєстрів бенефіціарів тощо.

Рустам Вахітов зробив порівняльний аналіз підходів до визначення тесту основної мети в податкових органів Російської Федерації, Казахстану та України, розповів про особливості визначення поняття ділової мети в Податковому кодексі України, а також навів приклади судових справ щодо протидії агресивному податковому плануванню.

Формулюючи практичні поради українському бізнесу, лектор наголосив на необхідності інвентаризації поточного стану справ, залученні різних консультантів, а також ще до початку податкової перевірки необхідності аналізувати угоди на предмет наявності вигоди, поліпшення бізнесу групи компаній, підстави для ухвалення угоди та здійснення моніторингу її наслідків, підготовки захисних файлів тощо.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик