Будь-яке розслідування треба розпочинати з опитування та спілкування з людьми — Сергій Лисенко

Про те, чи може адвокат провести власне розслідування перевірки версії клієнта, йшлося у рамках лекції Сергія Лисенка, керуючого партнера GRAСERS. Він нагадав слухачам Legal High School основні зобов’язання адвоката та наголосив, що у своїй професійній діяльності адвокат повинен виходити з переваги інтересів клієнта. Описуючи алгоритм відносин адвоката з клієнтом, Сергій Лисенко відзначив, що основні вимоги щодо їх побудови зазначені у розділі ІІІ Правил адвокатської етики. Він назвав та, використовуючи практичні приклади, проаналізував гарантії адвокатської діяльності, викладені у Законі України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», а також підкреслив, що, крім профільного закону, ці гарантії охороняються Конституцією України.

Лектор наголосив, що місія адвоката — захищати інтереси клієнта, і полягає вона у двох аспектах: доведення невинуватості клієнта та дотримання прав клієнта у ході слідства. Для цього закон передбачає захист адвокатської таємниці, яка дозволяє адвокату встановлювати відносини довіри з клієнтом. Останній знає, що може сміливо говорити захисникові правду, бо вона не буде розголошеною проти його волі. З іншого боку — без знання того, як відбувалися події насправді, адвокату важко вибудувати стратегію захисту.

З цією метою законодавство (стаття 93 КПК України) не забороняє адвокату проводити власне адвокатське розслідування, збираючи докази шляхом витребування та отримання речей, копій документів, відомостей, висновків експертів, ревізій, актів перевірок; ініціювання проведення слідчих дій та інших процесуальних дій, що здатні забезпечити подання суду належних та допустимих доказів.

Одним із методів збирання таких доказів лектор назвав адвокатський запит, передбачений статтями 20, 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Закон визначає адвокатський запит як письмове звернення адвоката до органу державної влади, місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об’єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту.

Сергій Лисенко зазначив, що адвокатський запит — це справді вагомий інструмент у арсеналі адвоката, проте він нівелюється низькою виконавською дисципліною, тому він порадив не забувати про надане їм статтею 159 КПК України право тимчасового доступу до речей і документів та активно користуватися ним під час захисту свого клієнта. Лектор розповів про процедуру отримання ухвали про тимчасовий доступ та навів приклади судової практики із задоволення таких клопотань адвокатів. Крім того, він порекомендував використовувати у якості збору інформації для встановлення об’єктивної картини подій опитування свідків. «Будь-яке розслідування треба розпочинати з опитуванні та спілкування з людьми», — підкреслив Сергій Лисенко. Лише після цього можна вивчати та аналізувати документи, проводити експертизи, щоб довести версію, побудовану після спілкування зі свідками.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик