Чи є життя після угоди? — відповідь на це запитання шукали слухачі LHS разом з Олегом Мальським

Про пост-M&A-супровід угоди слухачам Legal High School розповів Олег Мальський, керівник практики корпоративного права та M&A МЮГ Eterna Law. Він зазначив, що до цієї теми мало хто звертається, адже, якщо угода відбулася, процес вважається завершеним. Сторони переконані, що зроблено так багато, що жодних питань не залишилося. Саме тому, на думку лектора, юрист має пояснити клієнту, що і після трансакції робота для нього є.

Олег Мальський наголосив, що ця робота у юристів відрізняється залежно від сторони, яку вони представляють, і дав практичні поради, на що звернути увагу.

Зокрема, якщо юрист представляє продавця, якому заплатили 100% ціни, потрібно стежити, аби клієнт не втратив оплату, наприклад, якщо продавець дав гарантії, які перестали бути правдивими. При цьому, як правило, продавець, який отримав 100% грошей, не переймається, бо для нього трансакція закінчилася. Завдання юриста — порадити клієнту, щоб у разі, коли оплату було отримано на рахунки юридичної особи, рухати їх далі, бо покупець знає ці реквізити і за якихось проблем він може накласти арешт на юрособу та її рахунки.

Якщо оплата здійснювалася частинами, завдання юриста — забезпечити отримання всіх траншів оплати, особливо якщо вони пов’язані з виконанням якихось умов. Найскладніше — коли компанія продана і контроль над нею переданий, тоді юрист не має впливу на механізми її діяльності (приміром, якщо решта оплати залежить від вчасного введення в експлуатацію об’єкта).

Якщо є побоювання, що решту проплат не буде отримано, треба перечитати остаточну версію угоди (часто вона суттєво змінюється на етапі узгодження сторонами) і забезпечити аргументи для можливого судового спору з витребування решти суми оплати. Лектор радить юристові максимально документувати здійснювані кроки — писати листи тощо.

Якщо гроші на ескроу-рахунку, завдання юриста стежити за часом (термін ескроу, як правило, обмежений) і забезпечити виконання умов угоди, аби отримати кошти, бо контрагент може умисно затягувати час, аби угоду не було виконано.

Олег Мальський вважає, що юрист повинен порадити покупцеві провести детальну інвентаризацію придбаного майна, бо, за словами лектора, були випадки, коли частини майна після передачі недораховувалися. Аби запобігти такій ситуації, необхідно передбачити перехідний період.

Бувають випадки, коли після інвентаризації виявляється, що покупець придбав не те, на що сподівався, приміром, ціна на нього не зростає, як очікувалося, або об’єкт має якісь особливості, що роблять його непридатним для використання у тій якості, на яку сподівався покупець Завдання юриста — наскільки можливо наперед перевірити всі можливі обтяження й особливості об’єкта і на момент трансакції отримати підтвердження від продавця про те, що все, як домовлялися. Це може стосуватися комунікацій і транспортних під’їздів, які не входять у периметр купівлі і можуть стати важелем впливу продавця на ціну продаж аж до повного знецінення об’єкта.

Лектор зауважив, що часто юрист вважає, що його робота закінчується в момент переходу права власності і пост-M&A його не стосується. Клієнт же наполягає, що і пост-M&A входить до обов’язків юриста і додаткової оплати ця робота не потребує.

Найважча ситуація, коли покупцями є кілька акціонерів, які не можуть поділити між собою повноваження. У такому разі юрист має супроводжувати клієнта і у відносинах всередині компанії, аби захистити його права як міноритарного акціонера.

Ще один момент, з яким може зіткнутися юрист у процесі пост-M&A, це реституція — повернення проданого об’єкта. Лектор радить юристові закладати в угоду можливість такого повороту, інакше доведеться робити це «з коліс». За словами Олега Мальського, розворот трансакції, в принципі, можливий, проте фактично клієнт може отримати назад об’єкт зовсім не в такому стані, в якому він його продавав.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик