Чи правомірна зміна плану-графіка податкових перевірок? Позиція юристів KPMG Law Ukraine

Із лекцією на тему «План-графік проведення документальних планових перевірок на 2019-й: чи законно вносити зміни?» в Legal High School виступили адвокати, фахівці практики з вирішення податкових спорів KPMG Law Ukraine — Лариса Антощук (керівник практики) і Яна Базя (старший юрист).

Спікери відзначили, що з грудня 2017 року план-графік документальних планових перевірок повинен бути відкритим і сформованим на цілий рік (його затвердження здійснюється до 25 грудня). Це встановлює стаття 77 Податкового кодексу України.

Варто підкреслити, що ПК України не регламентує порядок коригування або оновлення вже оприлюдненого плану-графіка, а також не закріплює відповідного права податкових органів. У цій сфері також діє Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Він допускає зміни тільки у разі зміни найменування підприємства або виправлення технічних помилок.

При цьому варто звернути увагу на Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків №524. Згідно з цим документом, план-графік перевірок з питань державної митної справи складається з квартальних планів-графіків. Оновлення річного плану-графіка здійснюється у разі його коригування.

Як зазначила Яна Базя, підзаконним актом трохи розширені положення кодифікованого акта. Юристи критично оцінюють такі розширені положення підзаконного акту, вважаючи пріоритетними норми Податкового кодексу. Як свідчить судова практика, суди приходять до схожого висновку. Отже, коригування плану-графіка планових податкових перевірок протягом року не допускається.

Як платник податків може захиститися від неправомірної перевірки? Було прокоментовано питання щодо правових наслідків допуску до перевірки податкових органів. Експерти нагадали про позицію Верховного Суду: якщо бізнес допускає перевіряючих, то вже не може оскаржити будь-які процедурні порушення податкового органу.

Як підкреслила пані Антощук, МВФ вимагає від Президента України вдосконалити критерії призначення перевірок. Слід перевіряти не всі підряд підприємства з урахуванням ступеня ризику, а тільки «найризикованіші» з точки зору можливого ухилення від сплати податків підприємства. Орієнтиром для реформ може послужити досвід таких країн, як Італія, Чехія та США. Там вимоги до звітності мінімізовані. Якщо контролюючі органи бачать арифметичні помилки, то по телефону просять їх виправити. І кроку до такого мирного співіснування держави й бізнесу давно вже очікують іноземні інвестори.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик