Чи рівні сторони у праві збору відомостей для подання до суду, розповів Андрій Чехонадський

Друга лекція керівника групи претензійно-позовної роботи ПАТ «Рітейл Груп», адвоката Андрія Чехонадського була присвячена праву адвоката збирати відомості, які можуть бути прийняті як докази. Лектор вважає, що декларування в статті 22 Кримінального процесуального кодексу (КПК) України рівних прав сторін ще не означає реальної можливості такого протистояння.

У статтях КПК України, в яких прописані способи збору доказів сторонами процесу, детально розписані права обвинувачення, а щодо прав захисту — зазначається про право збирання копій документів, які апріорі не можуть бути доказами у суді.

Що може сторона захисту в умовах фактичного обмеження прав? Відповідаючи на це запитання перед слухачами Lеgal High School, Андрій Чехонадський констатував, що адвокат може звертатися з клопотанням на проведення тих чи інших дій, але на практиці в їх проведенні не просто відмовляють, а ігнорують власне клопотання.

Якщо адвокат захищає потерпілого, змусити проводити слідство практично неможливо, тож оскарження бездіяльності не має наслідків. За невиконання рішень суду органами досудового розслідування передбачено відповідальність, але поки, за словами лектора, в його практиці ще не було жодного прецеденту, коли така відповідальність наступила б.

Він підкреслив, що хоча слідчі судді мають право зобов’язати правоохоронні органи вчиняти ті чи інші дії, проте судді цього не роблять, посилаючись на неможливість втручання в дискреційні повноваження правоохоронних органів.

Законодавство передбачає, що адвокат має право ознайомлюватися з матеріалами досудового розслідування, крім тих матеріалів, які можуть зашкодити власне розслідуванню. При цьому обсяг таких матеріалів визначає слідчий, який може обмежити сторону потерпілого ознайомленням із «загальнодоступними документами», сутність яких законодавством не визначена.

«Кримінальний процесуальний кодекс не передбачає, що в кримінальному процесі встановлюється істина, але передбачає забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду», — підкреслив Андрій Чехонадський.

Лектор наводив приклади з власної практики, приклади судових рішень, які ілюстрували наведені вище тези, а також відповідав на численні запитання слухачів LHS.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик