Дії адвоката під час обшуку — в центрі уваги слухачів Legal High School

Про те, як ефективно підготувати клієнта до обшуку, розповів слухачам Legal High School Денис Овчаров, радник Lavrynovych & Partners Law Firm. Він почав лекцію з питання про те, чи потрібно взагалі готувати клієнта до обшуку і в чому саме полягає така підготовка. Під клієнтом у даному випадку розуміється компанія, а не фізична особа.

Пан Овчаров вважає, що найперше завдання адвоката — зберегти бізнес-процеси компанії, а підготовка до обшуку повинна починатися тоді, коли компанія-клієнт потрапляє в поле діяльності правоохоронних органів.

Якщо клієнт не надає правоохоронним органам жодних документів та ігнорує виклики на допит, ймовірність обшуку в компанії дуже висока. З іншого боку, якщо документи вилучені під час обшуку, тоді їх повернуть, а якщо вони надані на вимогу про подання документів у порядку статті 93 КПК України, їх повернення чекати не доводиться.

Крім документів, під час обшуку правоохоронці шукають й інші носії інформації, хоча, за словами лектора, він не чув про прецеденти, коли інформація з мобільного телефону фігурувала як доказ у суді.

За словами лектора, обшук — це стрес не тільки для клієнтів, але й для адвоката. Далеко не кожен адвокат здатен розслабитися і отримувати задоволення в середньому протягом 8—72 годин. Однак, якщо клієнт нікому нічого не винен у кінцевому підсумку, то адвокат працює в цих складних і стресових обставинах заради гонорару. У такому випадку помилки адвоката — привід для зниження оплати або відмови від неї взагалі.

Денис Овчаров сформулював для слухачів Legal High School основні помилки, яких може припуститися адвокат під час обшук. До них належать такі: відсутність належним чином оформлених повноважень; неефективний час потрапляння на обшук; виїзд до незнайомого клієнта; відсутність групи підтримки; концентрація уваги тільки на клієнті; перехід на особистості з правоохоронцями; обшук з ризиком для життя; пасивна позиція адвоката; прояв симпатії до слідчого; допущення приниження клієнта. Озвучуючи ці помилки, лектор давав поради, як їх уникати.

Як можна нівелювати результати обшуку? Денис Овчаров нагадав слухачам, що згідно зі статтею 87 КПК України доказ, отриманий в результаті істотного порушення прав і свобод людини, гарантованих Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, а також будь-які інші докази, отримані завдяки інформації, отриманій у результаті істотного порушення прав і свобод людини, є неприпустимими. Завдяки цій нормі можна визнати результати обшуку неприпустимими доказами.

Лектор навів вичерпний перелік підстав, за якими протокол обшуку може бути визнаний недопустимим доказом, і проілюстрував ці тези прикладами із судової практики, в тому числі позицією ЄСПЛ та КСУ, щодо визнання протоколів обшуку недопустимим доказом.

Пан Овчаров розповів слухачам Legal High School про дії адвоката щодо захисту майна клієнта у разі проведення обшуку, а також поділився тактикою повернення вилученого під час обшуку майна і судовою практикою з цього питання.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик