Для «білого» бізнесу стає правилом доброго тону мати «прозорі» компанії, зареєстровані в країнах ЄС, зазначив Ярослав Романчук

Про міжнародне корпоративне структурування бізнесу як спосіб захисту від посягань третіх осіб у рамках першого блоку «Урегулювання корпоративних конфліктів» Школи корпоративного права/M&A розповів слухачам Lеgal High School керуючий партнер Юридичної групи EUCON Ярослав Романчук.

Лектор зазначив, що за різними дослідженнями до 80% світової торгівлі припадає на операції в групах компаній.

Ярослав Романчук навів статистику, згідно з якою в 2017 році основні інвестиції в Україну здійснювалися з Кіпру, Нідерландів, Великої Британії та Швейцарії, хоча насправді можна припустити, що в основному ці кошти — це реінвестиції українських власників бізнесу з їх іноземних компаній.

Чому українські компанії використовують іноземний елемент при корпоративному структуруванні?

Відповідаючи на це питання, лектор підкреслив, що бізнес використовував цей інструмент перш за все для оптимізації податкового навантаження у групі компаній, приховування кінцевого бенефіціара компанії, реінвестицій, захисту активів, збільшення інвестиційної привабливості бізнес-групи для іноземного інвестора, розподілу діяльності компаній групи за функціональними ознаками (торгує, володіє активами, здійснює операційну діяльність).

Які фактори важливі при виборі іноземної юрисдикції?

Перш за все це:

— відсутність/наявність юрисдикції в «чорному і сірому списках» ЄС;

— ефективні ставки податку на пасивний та інші доходи;

— наявність правил ТЦО і правил КІК;

— наявність конвенції про уникнення подвійного оподаткування з Україною, витрати на утримання компанії (реєстрація, оренда офісу, утримання персоналу, витрати на обов’язковий аудит);

— можливі специфічні вимоги (ліцензії, концесії, дозволи при покупці нерухомості, земельних ділянок тощо);

Ярослав Романчук звернув увагу слухачів на світові тренди й тенденції щодо боротьби з офшорами, у тому числі на план BEPS.

Сам план складається з 15 кроків і спрямований на боротьбу з розмиванням податкової бази і переміщенням оподатковуваного прибутку в низькоподаткові зони. Україна увійшла в активну фазу дій у цій сфері, підписавши договір MLI і приєднавшись до плану BEPS, а також взяла на себе зобов’язання імплементувати мінімальний пакет, що складається з чотирьох пунктів плану. Окрім того, на черзі — приєднання до глобального форуму з автоматичного обміну фінансової та податкової інформацією.

З урахуванням світових тенденцій, що стосуються розкриття кінцевих бенефіціарів та боротьби з офшорами, вже скоро не буде стояти питання приховування доходів без сплати податків, тому що це стане не тільки немодним, а й небезпечним і дорогим задоволенням.

Це не означає, що зникне потреба в міжнародному корпоративному структуруванні бізнесу і податковому плануванні. Використання дорогих і далеких юрисдикцій втратить сенс.

Уже зараз для частини «білого» бізнесу стає правилом доброго тону мати «прозорі» компанії, зареєстровані в країнах ЄС, яким переходить право власності на корпоративні права українських компаній, що своєю чергою є дієвим інструментом захисту бізнесу від зазіхання третіх осіб, у тому числі і рейдерів.

Лектор навів показовий приклад сусідньої Польщі, в якій Юридична група EUCON має офіс вже більше десяти років. Зазначена юрисдикція є привабливою для використання її як іноземного елемента при структуруванні українського бізнесу й податковому плануванні.

«Незабаром буде стояти питання не про те, щоб не платити податки, а про те, де платити, скільки платити і коли платити», — підкреслив Ярослав Романчук.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик