Для більш надійного захисту власності наразі є можливість застосовувати автоматичне інформування власника про спроби маніпуляцій із записами про власність у реєстрі — Кирило Міненко

Як захиститися від рейдерського захоплення за допомогою можливостей смартфону, розповів слухачам Legal High School Кирило Міненко, начальник Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України. На його думку, всі дані стосовно нерухомості та бізнесу мають бути актуальними в усіх без винятку реєстрах. Раніше вважалося, що чим менше відомо про майно, тим легше уникнути зазіхань на нього. Проте нині зловмисники можуть перевірити наявність нерухомості за реєстром і в деяких випадках підробити запис, тим паче що в розпорядженні рейдерів є достатньо фахові юристи, які допомагають реєструвати чуже майно та запускати його у господарський оборот. Тому лектор наполегливо радить стежити за тим, щоб зафіксовані у реєстрі відомості про власність відповідали наявній власності.

Додаткова відкритість не є запорукою негативу, тому що факт реєстрації права власності бачитиме будь-який державний реєстратор, до якого можуть звернутися потенційні рейдери. Просте порівняння наданих ними документів із даними про майно та його законного власника, зафіксованими у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, зводить зусилля рейдерів нанівець.

Кирило Міненко наголосив, що для більш надійного захисту власності наразі є можливість поставити так званий СМС-маяк, тобто автоматичне інформування власника про спроби маніпуляцій із записами про власність у реєстрі. У разі якщо рейдерське захоплення все ж відбулося, відпрацьовано механізм його скасування: або шляхом оскарження до суду, або шляхом оскарження до Офісу протидії рейдерству. При цьому лектор зазначив, що постраждалий повинен обрати один із способів, оскільки умовою розгляду скарги в Офісі протидії рейдерству є відсутність судового позову. При цьому максимальний строк подання скарги складає 60 днів із моменту, коли ви дізналися чи могли дізнатися про рейдерське захоплення. Тож наявність СМС-маяка стане у пригоді. Якщо ж відбувся злом електронного ключа реєстратора, то скарга розглядається за скороченою процедурою, і міністр юстиції одноосібно ухвалює рішення, повертаючи реєстр до попереднього стану. У разі корпоративного конфлікту, коли має місце спір про право, залишається єдиний спосіб захисту — судовий розгляд.

Перевагами розгляду скарги Офісом протидії рейдерству Кирило Міненко назвав скорочені строки розгляду та безкоштовність. До того ж він не позбавляє скаржника можливості у майбутньому звернутися за судовим захистом.

Ще одним способом захисту майна лектор назвав передачу його як заставу під віртуальну позику до своїх контрагентів з метою накладення заборони на вчинення будь-яких дій з цим майном. Він переконаний, що такий спосіб дає змогу суттєво ускладнити роботу рейдерів.

Кирило Міненко вніс пропозиції щодо формулювання положень статуту ТОВ та визначення повноважень топменеджменту компаній, які зробили б неможливим їх зловживання з майном у разі звільнення. При цьому він зазначив, що рівень захисту та відкритості для перевірки робить електронний документообіг суттєво надійнішим за паперовий, і порадив користуватися сервісами для бізнесу порталу «Дія».

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик