«До процесу потрібно готуватися, оскільки клієнт очікує результату» — переконані Олександр Лисак та Ярослав Зейкан

У рамках LHS партнери ЮК EQUITY Ярослав Зейкан та Олександр Лисак провели майстер-клас на тему «Недопустимість доказів: стратегія і тактика захисту в кримінальному процесі».

Олександр Лисак розповів слухачам про такі важливі питання, як оцінка доказів на предмет їх допустимості та приналежності, а також їх значення для кримінального провадження. З прийняттям у 2012 році Кримінального процесуального кодексу України інститут доведення став більш врегульованим. «Ми отримали можливість працювати з Кодексом, який дає результат», — зазначив Олександр Лисак.

Так, лектор нагадав, що згідно зі статтею 94 КПК України кожен доказ оцінюється з точки зору його належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів — з точки зору достатності та взаємозв’язку для прийняття відповідного процесуального рішення.

Кодекс також надав можливість перевіряти правильність шляху отримання доказів. «Необхідно пам’ятати, що в українських реаліях саме на сторону захисту покладається зобов’язання збирати докази», — підкреслив лектор.

Велике значення має і те, яким чином оцінюються докази, зокрема на предмет їх допустимості. Лектор навів такий приклад із власної практики. При розслідуванні злочину, спершу кваліфікованого як особливо тяжкий, прокурор прийняв рішення про провидіння негласних слідчих дій. Згодом злочин було перекваліфіковано на такий, що має середню тяжкість. «Виникло питання: чи можна у злочинах середньої тяжкості проводити негласні слідчі дії. Зрозуміло, що ні. Я наполягав на тому, що в злочинах середньої тяжкості негласні слідчі дії проводитися не можуть», — розповів Олександр Лисак. Згідно зі статтею 86 КПК України доказ визнається допустимим, якщо він отриманий у порядку, встановленому цим Кодексом, при цьому недопустимий доказ не може бути використано при прийнятті процесуальних рішень і на нього не може посилатися суд. Отже, докази, які були отримані в результаті проведення негласних слідчих дій у цьому випадку не могли бути використані. «Усю конструкцію звинувачення, таким чином, було розвалено», — резюмував Олександр Лисак.

Адвокат також порадив ретельно готуватися до судового процесу: «Не буває ідеальних справ, але результат залежить від вашої підготовки».

Другу частину майстер-класу провів Ярослав Зейкан. «Успіх у кримінальному провадженні — визнати докази неприпустимими», — розпочав свій виступ лектор.

Ярослав Зейкан описав КПК України як гібридну модель процесуальних систем. З одного боку, враховано модель американської системи, яка орієнтується на змагальність процесу. З іншого — у КПК України відображені традиції континентальної системи, яка орієнтується на звинувачення. За такої системи роль адвоката посилюється. «Він повинен використовувати всі процесуальні можливості, а також шукати нові «лазівки» для того, щоб захистити свого клієнта», — підкреслив пан Зейкан.

Лектор також розібрав разом зі слухачами LHS практичні кейси щодо оцінки доказів на предмет їх допустимості і приналежності.

 

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик