«Ефективний збір доказів захисту. Робота в полі» — тема лекції адвоката Ігоря Свєтлічного

Ігор Свєтлічний, адвокат, член кваліфікаційної палати КДКА, тренер Національної поліції України за контрактом з Радою Європи, адвокат-тренер системи безоплатної правової допомоги, керівник стажування для майбутніх адвокатів Ради адвокатів міста Києва, розповів слухачам LHS, як ефективно зібрати докази захисту.

Ефективний збір доказів починається з роботи адвоката, тому професіоналізм і довіра до адвоката є дуже важливими для успішного захисту, підкреслив на початку лекції пан Свєтлічний.

Згідно зі статтею 84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані в передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність або відсутність фактів і обставин, що мають значення для кримінального провадження і підлягають доказуванню.

Разом із тим лектор підкреслив, що необхідно чітко розмежовувати поняття «докази» і «джерела доказів». Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи та висновки експертів. Таким чином, доказами є тільки фактичні дані, тобто ті дані, які містяться в джерелах доказів.

Адвокат є вільним у засобах і методах збору доказів, відзначив Ігор Свєтлічний. Так, стаття 93 КПК України передбачає, що сторона захисту здійснює збір доказів шляхом витребування та отримання речей, копій документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій, актів перевірок; ініціювання проведення слідчих дій, негласних слідчих (розшукових) дій та інших процесуальних дій, а також шляхом здійснення інших дій, які здатні забезпечити подання суду належних та допустимих доказів. Крім того, стаття 93 КПК України надає адвокату право проводити розслідування. З одного боку, можливість скористатися таким право перебільшена, але з іншого — ніхто не забороняє адвокату звертатися до приватного детектива.

Потужним «інструментом» при зборі доказів є журналісти. На думку пана Свєтлічного, законодавство надає журналістам більший захист, ніж адвокату. Тож звернення до журналістів іноді може призвести до більш ефективного збору доказів.

Лектор рекомендував адвокатам бути присутніми під час проведення будь-яких слідчих дій, навіть якщо участь адвоката не є обов’язковою. Так ви зможете не тільки проконтролювати законність проведення слідчих дій, а й продемонструвати клієнту, що ви справді зацікавлені в його захисті.

Також необхідно пам’ятати й про те, що жоден доказ не має наперед встановленої сили. Наприклад, навіть коли твій клієнт має алібі, його потрібно ще довести.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик