Фактично перевірок стало менше, але вони стали агресивнішими за сумами донарахувань платнику податків — керівник практики вирішення податкових спорів KPMG Law Ukraine Лариса Антощук

Тенденціям і аналізу податкових спорів в Україні було присвячено вступну лекцію адвоката, керівника практики вирішення податкових спорів KPMG Law Ukraine Лариси Антощук у рамках курсу LHS «Податкові спори у 2019 році».

Як зазначила лектор, нереальність угод і фіктивне підприємництво можна назвати «класикою» донарахування податкових платежів, які і складають основну масу податкових спорів. При цьому, попри положення статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, які передбачають, що тягар доведення в таких спорах покладається на суб’єкта владних повноважень, платники податків змушені самостійно доводити факт надання послуг.

У той же час з’являються і нові категорії спорів. Наприклад, спори, пов’язані із застосуванням штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, які не видаються покупцеві (податкова користується можливістю фіскального прочитання норми 120(1).1 Податкового кодексу України. До нових категорій спорів можна зарахувати і спори за курсовими різницями, дисконтуванням позик.

За словами Лариси Антощук, ключовими моментами, які впливають на поточну ситуацію в податкових спорах, є зміна редакції Кодексу адміністративного судочинства України, зміна правових позицій у деяких категоріях спорів, застосування судами рішень Європейського суду з прав людини і концепцій «ділової мети», «превалювання сутності над формою», а також реформування як судової системи, так і податкових органів.

«Фактично перевірок стало менше, але вони стали агресивнішими у відношенні до платника податків у розрізі сум донарахувань. Тобто ціна акта перевірки, а в підсумку і ціна податкового повідомлення-рішення набагато вища порівняно, наприклад, ніж це було у 2016 році» — так Лариса Антощук охарактеризувала ситуацію, пов’язану з перевірками контролюючих органів за останні роки.

Зокрема, згідно із наведеними нею статистичними даними, найбільше перевіряються підприємства оптової та роздрібної торгівлі — перевірено 1200 підприємств, за результатами перевірок донараховано 2,9 млрд грн. На другому місці видобувна галузь — перевірено 45 підприємств, а сума донарахувань складає 2,6 млрд грн. «Бронза» за кількістю перевірок та донарахувань «належить» компаніям, які займаються вирощуванням зернових культур (перевірено 404 підприємства, донараховано 541 300 000 грн), а на четвертому місці — компанії, які працюють у будівельній галузі, — перевірено 369 підприємств та донараховано 519 800 000 грн.

На підтвердження своїх слів лектор звернула увагу на статистику Офісу великих платників податків, згідно з якою в середньому за 2016 рік показник однієї планової перевірки закінчувався донарахуваннями в 12 млн грн, а у 2018 році цей показник зріс до 88 млн грн. Що стосується позапланових перевірок, то у 2016 році такий показник становив близько 1 млн грн, а у 2018-му підвищився до 4 млн грн.

«Зараз у судах «зависла» величезна кількість справ, які стосуються так званих заморожених коштів платників податків — суми зобов’язання, узгодженого за результатами розгляду в апеляційній інстанції», — підкреслила Лариса Антощук. Зокрема, станом на 1 січня 2017 року за позовами платників податків у судах на розгляді було 44 800 спорів про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень на загальну суму 164,2 млн грн. А на початок 2018 року останній показник зріс на 20 млн (182, 3 млн грн).

Також лектор зупинилася на питанні судового збору та розповіла про професійні дискусії з питання, яким є спір про оскарження податкового повідомлення-рішення: майновим чи немайнові? У 2011 році суди зайняли позицію, що такі спори є спорами майнового характеру, відповідно і судовий збір необхідно сплачувати за ставкою, передбаченою для майнового спору.

Але, за словами лектора, в одному з поточних адміністративних спорів вдалося обґрунтувати, що оскарження податкового повідомлення-рішення — це спір не майнового характеру, що свідчить про можливі зміни в цій практиці.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик