Як адвокату конструктивно використовувати механізми протесту, розповіла Злата Симоненко

Про протести на дії судді та інших учасників провадження як інструмент захисту розповіла слухачам Legal High School Злата Симоненко, партнер АО «Солодко і Партнери», яка поділилася секретами фіксації важливих фактів у протоколі судового засідання.

За словами лектора, після прийняття нового КПК України протест на дії судді став законним інструментом у роботі адвоката. Кодекс визначає протестну діяльність у різних формах, і лектор назвала щонайменше п’ять таких форм.

Клопотання є однією з найпоширеніших форм і застосовується ще на стадії досудового розслідування. Захисників звинувачують у зловживанні правом на клопотання, тож лектор навела відповідні приклади з власної практики, зокрема коли суд відмовився надавати підзахисному з РФ перекладача, і це при тому, що в Україні судочинство здійснюється державною мовою. Спершу були клопотання про участь перекладача, потім настала черга такого інструменту, як вимога.

На етапі судового розгляду у відповідь на відмову судді вести розгляд справи російською мовою адвокат застосувала заяву, щоб прокурор забезпечив переклад. Після відмови у задоволенні цієї заяви настала черга інструменту звернення до судді з вимогою звернутися до кваліфікаційної комісії про неналежне виконання прокурором своїх обов’язків. Лектор підкреслила, що заява може бути подана на різних етапах судового розгляду і навіть після нього (наприклад, про видачу копії судового рішення).

Лектор радить фіксувати у журналі судового засідання заяви про направлення скарги до Вищої ради правосуддя про кричущі порушення суддею своїх процедурних обов’язків та вчинення ним дисциплінарних проступків, а також відсутність з його боку реагування на заяви та клопотання сторони захисту.

Лектор зазначила, що такий інструмент адвоката, як вимога, запроваджена новим КПК України, є окремим механізмом, який застосовується тоді, коли йдеться, наприклад, про перевірку затримання особи під час обрання запобіжного заходу. Так само вимога використовується у разі ненадання стороною обвинувачення матеріалів кримінального провадження на ознайомлення.

Ще однією формою протестної діяльності адвоката є відвід судді, який, на думку лектора, інколи використовується для затягування процесу. На її переконання, затягування процесу рідко йде на користь підзахисному, і цей механізм виправданий лише у разі явної упередженості судді.

Останньою з розглянутих механізмів протестної діяльності адвоката став письмовий протест. На думку лектора, заявлення протесту на дії сторони обвинувачення може стати ключовим чинником успіху під час перегляду справи в апеляції. Вона зазначила, що суддя апеляційної інстанції обов’язково запитає, чи було подано протест. При цьому Злата Симоненко порадила слухачам Legal High School не викладати протест занадто об’ємно, в ньому варто зазначити лише головні аргументи.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик