Як нейтралізувати кримінально-правові ризики адвокатської діяльності? Поради давав Денис Бугай, партнер VB PARTNERS, лектор LHS

Як нейтралізувати кримінально-правові ризики адвокатської діяльності сьогодні і в майбутньому? Порадами з особистого досвіду з цього питання поділився партнер ЮК VB PARTNERS Денис Бугай у рамках модуля «Захист захисника» блоку «Злочини проти правосуддя» Школи кримінального права Legal High School.

Перші гучні кейси, коли адвокатів намагалися звинуватити у співучасті в злочині за виконання своєї конституційної функції — надання правової допомоги, з’явилися п’ять років тому. У цьому контексті пан Бугай виділив п’ять основних проблем: асоціація або ототожнення адвоката з клієнтом, доступ до інформації і збір доказів, недоторканність адвокатської таємниці та спілкування з клієнтом, доступ до клієнта і слідчих дій, обшуки і доступ до справи адвоката. «Розв’язуючи одну проблему, не створіть іншу», — підкреслив Денис Бугай, акцентуючи увагу на важливості збереження спокою в екстрених ситуаціях, не потрібно реагувати на провокації осіб, які, умовно кажучи, стоять за спинами слідчих органів, — вони тільки цього і чекають.

Потім лектор поділився кількома лайфхаками, дотримання яких допоможе убезпечитися від кримінально-правових ризиків.

Порада №1: не беріть документи клієнтів на зберігання. В іншому випадку суттєво підвищиться ризик обшуку. Пан Бугай підкреслив: якщо ситуація склалася так, що у адвоката є певні документи, то клієнт повинен надати правоохоронним органам якийсь акт — які саме документи і чому вони знаходяться в адвоката.

Порада №2: не лінуйтеся отримати від клієнта розпорядження або доручення на здійснення певних дій. Це підтверджує те, що адвокат реалізовує волю клієнта, а не власну і не залишає правоохоронцям жодного шансу.

Порада №3: прозоро і публічно здійснювати адвокатську діяльність. Наприклад, пан Бугай вказує свій мобільний номер на сайті єдиного реєстру адвокатів. При листуванні зі слідчими органами він вказує не тільки номер мобільного, а й адресу офісу і навіть автомобілі, якими він користується. Таким чином, він інформує слідчі органи про поширення на ці об’єкти майна режиму адвокатської таємниці. Офіс адвоката повинен чітко ідентифікуватися. Лектор рекомендує маркувати шафки, ноутбуки наклейками про те, що там міститься інформація, що становить адвокатську таємницю.

Порада №4: оформіть трудові відносини з помічниками, адміністративним персоналом. У такому випадку режим адвокатської таємниці поширюватиметься і на них, отже, ці особи допиту не підлягатимуть.

Порада №5: найкращий архів — шредер. «Усе, що можна, — знищуйте або оцифровуйте і повертайте клієнту», — рекомендує лектор. Говорячи про сервери, де можна зберігати цифрові документи, він рекомендує використовувати хмарні технології.

Крім цього, лектор радить реєструвати власний домен. Таким чином, електронна пошта, прив’язана до цього домену, свідчитиме про те, що там ведеться листування з клієнтом. В офісі повинна бути система пропуску. Також необхідно підтримувати зв’язок з радою адвокатів регіону і мати колег-адвокатів, які про вас подбають.

«Дотримання елементарних правил може суттєво зменшити кримінально-правові ризики адвокатської діяльності», — резюмував Денис Бугай.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик