Як поводитись при роботі зі слідством на стадії досудового розслідування у справах про ухилення від оподаткування та фіктивне підприємництво, розповів Денис Пономаренко

Секретами власних стратегій і тактик захисту у роботі зі слідством на стадії досудового розслідування у справах про ухилення від оподаткування та фіктивне підприємництво зі слухачами Школи кримінальної практики Legal High School поділився Денис Пономаренко, партнер АО Barristers.
Якщо говорити про справи за статтями 205 та 212 Кримінального кодексу України, то на стадії досудового розслідування лектор радить звертати увагу на питання підслідності. За законодавством, такі злочини розслідуються слідчим органом, що здійснює контроль за дотриманням кримінального законодавства. Однак конкретної відповіді закону на питання, які це органи, немає. Реально таким органом є податкова поліція, проте розділ про неї був виключений з Податкового кодексу України. Незважаючи на це, орган існує (навіть з позиції Кримінального процесуального кодексу (КПК) України). Це проблемне питання виникло ще два роки тому, але й досі не має вирішення.
КПК України (зокрема, стаття 216) категорично розділяє підслідність правоохоронних органів. Проте стаття 36 цього ж Кодексу, регламентуючи порядок заміни підслідності, зазначає, що прокурора не має повноважень змінювати підслідність у рамках різних органів, а лише в рамках одного органу і тільки у випадку неналежного проведення ним досудового розслідування. У всіх інших випадках така зміна підслідності вважається незаконною. Саме на цю статтю і радить спиратись лектор при розробці тактики захисту клієнта. До цього списку також додає статтю 94 КПК України щодо визнання доказів недопустимими.
За словами Дениса Пономаренка, дуже часто адвокати вирішують застосовувати тактику «нічого не робити», тобто чекати на виклик до суду, на допит тощо, а у разі їх відсутності — узагалі не з’являтись. Та лектор переконаний, що у більшості випадків така тактика є неправильною, адже на стадії досудового розслідування активними повинні бути як сторона обвинувачення, так і сторона захисту. Захисник має чітко бачити ціль, якої він хоче досягти в конкретній справі. Активні дії захисту можуть бути здійснені за допомогою адвокатських запитів, скарг, апеляцій тощо. Ці ж засоби можуть допомогти при виборі тактики, що полягає в оберненні на свою користь факту того, що в слідчого закінчуються строки.
Серед інших стратегічних ходів, описаних лектором, — оскарження перевірок, ревізій чи актів контролюючих податкових органів, а також метод так званої імітації гри. Останній полягає в підготовці клієнта до допиту слідчого шляхом імітації такого допиту. Тоді клієнт абсолютно точно розуміє, що це, як поводитись та як він почуватиметься при проведенні справжнього допиту. Адвокату ж Денис Пономаренко радить бути максимально жорстким, що дасть змогу насамперед виявити слабкі місця свого клієнта, над якими потім доведеться попрацювати.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик