Як правильно підготувати юридичне обґрунтування конституційної скарги, розповів член ВРП Олексій Маловацький

Слухачі Lеgal High School продовжують обговорювати новації конституційного провадження крізь призму функціонування головного ноу-хау – інституту конституційної скарги. Практичні поради з підготовки юридичного обґрунтування для цієї форми звернення до Конституційного Суду України надав член Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький.

На початку лекції пан Маловацький розповів про міжнародні традиції функціонування конституційної скарги та проаналізував українські реалії законодавчого врегулювання вказаного інституту. При цьому констатував, що в Україні було введено усічену форму конституційної скарги, яка більшою мірою є індивідуальним інструментом звернення. Так, згідно зі статтею 55 Закону України «Про Коституційний Суд України» (Закон) до суб’єктів права на конституційну скаргу не належать юридичні особи публічного права, при цьому передбачено, що конституційну скаргу фізична особа підписує особисто. Остання умова, за словами викладача LHS, не зовсім виправдана: враховуючи особливості специфіки конституційного провадження і фундаментальність питань, які можуть порушуватися в конституційній скарзі, відповідну можливість слід надати й адвокату.

Олексій Маловацький покроково проаналізував вимоги, що висуваються до змісту конституційної скарги у частині 2 статті 55 Закону і відповідному параграфі нового Регламенту КСУ, акцентуючи увагу, зокрема, на приписі щодо «стислого викладу остаточного судового рішення, вякому було застосовано відповідне положення закону України». До такої вимоги, радить лектор, не варто ставитися формально (просто копіювати витяги із судових рішень), або занадто творчо (інтерпретуючи позицію суду на власний розсуд). Оскільки функції первинної процесуальної фільтрації в цьому випадку виконує Секретаріат КСУ, при підготовці конституційної скарги дуже важливо дотримуватися усіх формальних вимог.

Слухачі LHS також дізналися про законодавчі нюанси правил прийнятності та забезпечення конституційної скарги і розглянули перспективи практичного застосування зазначеного інституту в Україні. «Закликаю вас не застосовувати цей важливий інструмент лише заради того, щоб потішити свою адвокатську пиху. Подавайте конституційну скаргу лише у випадках реальних порушень та реальної можливості обґрунтувати та довести їх наявність», – резюмував пан Маловацький.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик