Як правильно сперечатися із суддею, розповів Вадим Колокольніков

Як грамотно заявляти зауваження і заперечення на дії судді, розповів слухачам Legal High School Вадим Колокольніков, адвокат, керівник львівського офісу АО Barristers. Він нагадав, що згідно зі статтею 42 КПК України сторона захисту має право заявляти зауваження та заперечення на дії судді. На думку лектора, це універсальний засіб реагування на порушення процедури, проте стаття 329 КПК України передбачає беззаперечне підкорення волі головуючого судді, котрий, наприклад, розглянув заперечення і залишив його без задоволення.

Що ж робити, якщо права підозрюваного порушуються (зокрема, його тримають у клітці чи скляному боксі)? Таким чином, на думку лектора, склалася колізія двох статей КПК України. Подолати її можливо за прикладом двох жаб з відомої притчі, які потрапили у глечик з молоком: одна з них нічого не робила і потонула, а інша боролася і збила масло, таким чином вибравшись із халепи.

Вадим Колокольніков зауважив, що більшість суддів негативно ставляться до адвокатів, які проявляють забагато активності. На їхню думку, ідеальний адвокат — той, який присутній на засіданні і, вислухавши промову прокурора, просто заявляє заперечення, після чого суд іде до нарадчої кімнати. Лектор підкреслив, що будь-яка позиція адвоката має ґрунтуватися на розумінні того, що він є єдиною лінією оборони між стороною обвинувачення та підзахисним. І коли суддя поводиться як цар і бог, який володіє матеріалами справи і без участі захисника, адвокату у відповідь на такі дії залишається лише фіксувати всі процесуальні порушення.

Лектор наголосив, що зауваження адвоката можуть стосуватися, як правило, змісту документів, приміром протоколу обшуку. Таким чином, адвокат звертає увагу судді на недолік цього документа. У судовому засіданні шляхом письмового клопотання треба звертати увагу на процесуальні порушення, що відбуваються в судовому засіданні. Відмовили у звільненні підзахисного з клітки — пишемо заперечення, просимо зафіксувати в журналі судового засідання тощо.

Якщо адвокат, розуміючи безперспективність судового розгляду для свого підзахисного, працює на апеляційне оскарження, потрібно створювати цьому документальне підґрунтя, і секретар суду має вносити заперечення адвоката до журналу судового засідання, бо переглядати відеозапис судового засідання під час апеляції ніхто не буде.

Вадим Колокольніков наголосив, що процесуальних диверсій вчиняти не варто, так само як і зловживати процесуальними правами, але інколи в адвоката не залишається іншого виходу, адже його завдання — захищати клієнта всіма дозволеними засобами. Виходячи з власного досвіду, він зазначив, що часто суддя не володіє повною мірою матеріалами справи, тому активна позиція сторони захисту може переважити, якщо адвокат зможе довести свою правоту. Кожна дія, клопотання, покази свідка чи документ мають бути логічними і точними, бо у разі, якщо хоча б один аргумент адвоката виявиться неправдивим, решта їх суддею не братиметься до уваги.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик