Як розшукати майно та активи боржника, розповіла Ірина Бурцева

Секретами ефективного розшуку майна та активів боржника зі слухачами Legal High School поділилася Ірина Бурцева, партнер ЮК PRAVO GARANT, керівник практики реструктуризації та банкрутства. Вона послалася на статтю 41 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», відповідно до якої ліквідатор з дня свого призначення вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна боржника, яке знаходиться у третіх осіб. При цьому всі види майнових активів (майно та майнові права) боржника, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси. Лектор наголосила, що винятком з цього є об’єкти житлового фонду та майно, що є предметом забезпечення.

Говорячи про обов’язки арбітражного керуючого/ліквідатора, лектор наголосила, що до них, зокрема, належать: прийняття до свого відання майна боржника; вжиття заходів щодо пошуку майна боржника; вжиття заходів щодо повернення майна боржника із чужого незаконного володіння; вжиття заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості.

На думку Ірини Бурцевої, прийняття до свого відання майна боржника полягає у складанні переліку майна та поділу його на три види: майно, що є предметом забезпечення; об’єкти житлового фонду; інше майно, яке треба відносити до ліквідаційної маси. Наступним кроком має стати складання наказу про прийняття майна боржника до свого відання та забезпечення його збереження. Останнє здійснюється шляхом укладення договору відповідального зберігання майна боржника із зберігачем, який має право на здійснення охоронної діяльності, при цьому зберігач не зобов’язаний мати ліцензію на здійснення охоронної діяльності.

Лектор розповіла про сутність поняття «нерухоме майно» та порадила під час розшуку нерухомого майна боржника звертатися за інформаційною довідкою до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Оскільки до переліку об’єктів нерухомої власності належить повітряні та морські судна, судна внутрішнього плавання, космічні об’єкти, то для їх розшуку варто звертатися до спеціалізованих організацій:

— для розшуку повітряних суден подається письмовий запит до Департаменту льотної придатності державної авіаційної служби України або онлайн на сайті Державної авіаційної служби;

— для розшуку морських суден та суден внутрішнього плавання подається письмовий запит до Державної служби морського та річкового транспорту України;

— космічні об’єкти розшукуються за поданням письмового запиту до Державного космічного агентства.

Пошук рухомого майна здійснюється, у тому числі, шляхом отримання витягу з реєстру обтяжень рухомого майна або у будь-якого приватного нотаріуса; отримання інформації з відкритих реєстрів, у тому числі на офіційному сайті ДП «Український інститут інтелектуальної власності».

За словами Ірини Бурцевої, вжиття заходів щодо повернення майна боржника із чужого незаконного володіння відбувається шляхом подання індикаційного позову. При цьому лектор навела постанову Верховного Суду України від 17 грудня 2014 року у справі №6-140цс14, в якій зазначено, що «відповідно до положень статей 330, 387, 388 ЦК України власник майна може витребувати належне йому майно від будь-якої особи, яка є останнім набувачем майна та яка набула майно з незаконних підстав, незалежно від того, скільки разів це майно було відчужене попередніми набувачами, та без визнання попередніх угод щодо спірного майна недійсними…». Лектор також проілюструвала цю тезу прикладами судової практики з розгляду віндикаційних позовів та дала поради щодо повернення майна боржника та стягнення дебіторської заборгованості.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик