Як судді захиститися від обвинувачень у винесенні завідомо неправосудних рішень, розповів Дмитро Паламарчук

Адвокат Дмитро Паламарчук розповів слухачам Lеgal High School про особливості застосування статті 375 Кримінального кодексу України, яка стосується винесення суддями завідомо неправосудного вироку, рішення, ухвали або постанови. За його словами, в 2014 році було 220 кримінальних проваджень за цією статтею, щоправда половину з них було одразу ж закрито, а до суду дійшли лише 44. У 2015 році за 375 статтею КК України було відкрито 206 кримінальних проваджень, з яких 66 були доведені до суду. У 2018 році за статтею 375 КК України було внесено до Єдиного державного реєстру 287 відомостей.

За словами лектора, проблемою є навіть вручення підозри судді — за законом це може зробити тільки Генеральний прокурор або його заступник. У той же час у провадженні знаходиться понад 700 подібних справ.

За словами Дмитра Паламарчука, строки досудового розслідування за статтею 375 КК України ніяк не обмежені, саме тому розслідування у таких справах може тривати роками, що є, в тому числі, і методом тиску на суддю. Досудове розслідування починається з моменту внесення відомостей до ЄРДР, і з цього ж моменту начитаються слідчі дії — обшуки, вилучення документів тощо.

Що робити в такому випадку судді, як оскаржити дії слідчих, якщо обвинувачення ще не пред’явлене? Лектор радить кваліфікувати за статтею 376 Кримінального кодексу як втручання в діяльність судді з метою перешкоджання виконанню ним службових обов’язків або використовувати статтю 372 Кримінального кодексу — притягнення завідомо невинного до кримінальної відповідальності.

Лектор зупинився на проблемі ненавмисної помилки судді (коли його було введено в оману матеріалами справи) і навмисної помилку судді — у чому їх відмінність і як це довести в суді. Також були розглянуті тактики судового захисту суддів, проти яких висунуто обвинувачення за статтею 375 КК України.

З приводу частини 2 статті 375 Кримінального кодексу Дмитро Паламарчук підкреслив, що особливо тяжкими наслідками вважаються смерть або хвороба підсудного, що виникли внаслідок неправомірного рішення судді.

Слухачі Lеgal High School активно включилися в обговорення теми, пропонуючи до розгляду випадки зі своєї практики.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик