Як захистити патентні права в досудовому порядку? Лекція Антона Коваля

Перед слухачами Legal High School виступив Антон Коваль, партнер ПЮА «Дубинський і Ошарова», адвокат, патентний повірений України, доктор філософії в галузі права. Тема виступу — «Стратегія і тактика досудового захисту патентних прав».

Власникам патенту, які зіткнулися з порушенням, спікер радить спочатку повною мірою використати всі можливості досудового врегулювання. Так ви можете не тільки зібрати інформацію про порушника (встановити особу правопорушника, виявити продукцію в торгових мережах, придбати її тощо), але й спробувати врегулювати спір у максимально короткі строки та упередити подібні порушення на майбутнє.

На цій стадії потрібно також оцінити, наскільки ваш патент на корисну модель має патентоспроможність. Адже будь-яка особа може подати клопотання про проведення кваліфікаційної експертизи на відповідність цій вимозі (зокрема, чи має корисна модель новизну) та анулювати цій патент. «Треба для себе оцінити, наскільки ваш патент є сильним», — радить спікер.

Потім потрібно підготувати обґрунтований лист — попередження порушнику, показати, що у вас є патент і права на нього порушуються. Порушник, як правило, вивчатиме вашу претензію, тому доцільно підкріпити заяву необхідними документами (включаючи докази патентоспроможності, фото спірної продукції, чек про купівлю цієї продукції). Порушник має зрозуміти, що ви зібрали всю необхідну для ефективного судового захисту доказову базу. Тим вищими є ваші шанси на успішне досудове врегулювання, зазначив Антон Коваль.

Доцільно також проводити переговори, переконувати порушника укласти письмовий договір про мирне врегулювання порушень патентних прав (порушник бере на себе зобов’язання не порушувати права, визнає ваші права, вказуються строки припинення продажів спірної продукції, гарантії, відповідальність за порушення договору тощо).

Оперативне припинення порушення та взяття зобов’язання не повторювати їх — це те, чого можна реально досягнути на етапі досудового врегулювання. Однак не завжди виходить розраховувати на компенсацію завданих збитків у такому порядку.

«Стадія досудового врегулювання порушень патентних прав — найперша і найважливіша стадія захисту даних прав», — резюмував юрист.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик