Як замовнику захистити права ІВ при створенні IT-продукту, розповіла Ольга Бєлякова (CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang)

З лекцією «Інтелектуальна підтримка ІТ-сфери» у рамках LHS виступила Ольга Бєлякова, партнер CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang разом зі своїм колегою, юристом Миколою Гелетієм.

Стандартна схема роботи великих аутсорсингових компаній включає укладення цивільно-правових угод з фізичними особами — підприємцями, зазначила лектор. У той же час чимало компаній переходить до найму працівників на умовах трудових договорів. Це набуває все більшого поширення з урахуванням змін в українському трудовому законодавстві.

При цьому вона відзначила, що в Україні при наймі співробітників керівники, як правило, обмежуються наказом про зарахування до штату. На Заході ж складаються деталізовані положення, які регламентують розподіл прав інтелектуальної власності в трудових правовідносинах. Ольга Бєлякова радить мати докладний трудовий договір і договір політики у сфері інтелектуальної власності. Якщо між сторонами немає ніяких домовленостей, то майнові права діляться 50/50. Бажано не допустити ситуації, коли працівник прийде і скаже, що йому не виплатили авторську винагороду за створення продукту. Також важливі запитання щодо конфіденційності, а також про уникнення конкуренції. Останні положення спростовуються в судах. Однак прописати їх можна в деяких випадках стосовно директорів ТОВ згідно з новим законом, додала пані Бєлякова.

Доповідач наголосила на важливості залучення юридичних радників у подібних відносинах. «Я не знаю жодного випадку, коли б передача прав інтелектуальної власності проходила «чисто», тобто в повній відповідності з нормами законодавства», — додала вона. Увагу треба звернути на укладання угод з іноземними контрагентами. Зазначалося, що warranty та indemnity, передбачені в договорах, що укладаються за англійським правом, мають обмежений термін дії. Проте лектор рекомендує включати відповідні положення в договір при придбанні бізнесу.

Глибокі розбіжності у правовому режимі передачі прав інтелектуальної власності є в законодавстві Великобританії та США. Американці, як правило, наполягають на поширенні на договір законодавства штату Каліфорнія. Це має на увазі передачу всіх прав інтелектуальної власності як майнових, так і немайнових. В Україні в силу імперативних норм законодавства не допускається передача немайнових прав інтелектуальної власності, тому такі положення потрібно відобразити в договорі, уточнила пані Бєлякова.

Юрист CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang Микола Гелетій розкрив ряд інших нюансів, пов’язаних з трудовими відносинами. За трудовим договором створюється службовий твір. Майнові права мають передаватися роботодавцю. Усе, що не було передано за договором, не вважається переданим. У працівника мають бути трудові обов’язки, зазначив пан Гелетій, а вони можуть міститися в посадовій інструкції. Якщо конкретні обов’язки в локальному нормативно-правовому акті не закріплені, то працівник може говорити, що створював продукт за межами своїх трудових обов’язків, тобто заради своїх цілей. Не так важливо, як називатиметься внутрішній документ, яким обов’язки встановлюються (наказ, інструкція).

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик