Які порушення найчастіше відбуваються у день голосування — досвідом Громадянської мережі «ОПОРА» поділилася Ольга Коцюруба

Типові порушення в день голосування стали темою лекції в Legal High School радниці з юридичних питань Громадянської мережі «ОПОРА» Ольги Коцюруби. Крім того, вона розповіла про організацію роботи зі спостерігачами та членами ТВК. Спираючись на досвід роботи в громадській організації, лектор розповіла про методику швидкого статистичного підрахунку голосів, який застосовує «ОПОРА». Статистичний підрахунок відрізняється від екзит-полу і здійснюється шляхом підрахунку голосів на окремих дільницях, набір яких дозволяє отримати результат з похибкою не більш ніж 1%.

Паралельний підрахунок голосів дає змогу (в тому числі міжнародних організацій) відстежувати порушення в підбитті підсумків голосування. Дані передаються у форматі СМС-повідомлень, і ця ж система використовується Громадянською мережею «ОПОРА» для фіксації порушень, які після підтвердження в режимі он-лайн виводяться на електронній карті порушень на сайті «ОПОРИ».

Перелік можливих порушень у день виборів починається з відкриття дільниць для голосування — час відкриття, збереження виборчої документації та бюлетенів, відповідність приміщень для голосування нормативам тощо.

Типовими порушеннями, за словами лектора, на попередніх парламентських виборах і виборах Президента були: передчасне проведення підготовчого засідання, відсутність протоколу підготовчого засідання комісії, відсутність печатки комісії, порушення цілісності стрічки, якою опечатані бюлетені, запізнення відкриття дільниці для голосування.

Порушення під час голосування лектор назвала такі: видача бюлетенів без пред’явлення паспорта; порушення таємниці голосування; присутність на дільницях осіб, які не мають права там перебувати; спроби винесення бюлетенів за межі приміщення для голосування чи фотографування бюлетенів; черги виборців або підвезення виборців до дільниці; збір персональних даних виборців.

Окремо Ольга Коцюруба зупинилася на темі безпеки спостерігачів. Наприклад, тільки в Херсонській області було заміновано шість виборчих дільниць, також був випадок збройного нападу на виборчу дільницю в Дніпропетровській області. Як і раніше, гостро, за словами лектора, стоїть питання з «журналістами» спортивної зовнішності.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик