«Якщо експерт з питань права тяжіє до оцінки фактів, то він переходить у розряд експерта з фактів і його дуже легко скомпрометувати», — відзначив старший партнер CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang Олександр Мартиненко

«Участь експертів в арбітражному розгляді» — тема лекції старшого партнера CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang Олександра Мартиненка, яку він прочитав для слухачів Legal High School у рамках навчального модуля «Доведення в міжнародному арбітражі».

Так, за словами лектора, експерти в арбітражних процесах поділяються на дві категорії: експерти з фактів та експерти з права. До перших, наприклад, належать технічні експерти та професійні експерти. Але треба пам’ятати, що вони мають справу тільки з питаннями фактів. Такими експертами не можуть бути юристи.

«Експерти з питань права не оцінюють факти. Якщо експерт з питань права тяжіє до оцінки фактів, то він переходить у розряд експерта з фактів і його дуже легко скомпрометувати. Ніколи не свідчити з питань факту», — підкреслив Олександр Мартиненко.

Основна роль юридичних експертів зводиться до того, щоб дати розуміння за певними фактами, винесеними на розгляд арбітражу з урахуванням застосованого права. І в першу чергу головне питання для основного експерта сторони арбітражного процесу — визначити обсяг дослідження для експерта з певного питання. «Чим більший обсяг дослідження, тим більша ймовірність скомпрометувати експерта. Якщо вас залучають як експертів, то ваше перше завдання взяти активну участь у формуванні переліку питань, за якими необхідно дати експертний висновок, і щоб він був не надто вузьким і не надто широким», — звернув увагу Олександр Мартиненко.

Також, за словами спікера, на етапі слухань на експертів накладається заборона спілкуватися з будь-якими особами, в тому числі і з головним експертом від сторони арбітражного процесу.

Лектор також звернув увагу на часті помилки, яких припускаються експерти. Зокрема, не треба давати відповіді на будь-які гіпотетичні питання.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик