Якщо обвинувачений заявлятиме про ненавмисність скоєння злочину за статтею 212, то довести протилежне в суді практично неможливо — Олександр Тананакін

Про роботу з доказами у рамках кримінального провадження, яка не дасть козирів процесуальним опонентам, йшлося у рамках лекції Олександра Тананакіна, адвоката АО Barristers. Він розповів слухачам Legal High School про процедуру притягнення до відповідальності у кримінальних справах, пов’язаних з несплатою податків. За словами лектора, складність та заплутаність структури Податкового кодексу України призводить до того, що навіть самі податківці не можуть дати відповідь на запитання: скільки податків справляється в нашій державі. Отже, людині без спеціальної підготовки неможливо здійснювати підприємницьку діяльність, щоб не підпасти під підозру у несплаті податків.

Олександр Тананакін наголосив, що після декриміналізації статті 205 Кримінального кодексу України, яка передбачала покарання за так зване фіктивне підприємництво, роботи у представників податкової служби стало менше. При цьому він зазначив, що в період її застосування справи за цією статтею дуже рідко доходили до суду, оскільки вони використовувалися переважно для тиску на бізнес шляхом безкінечних перевірок, обшуків тощо.

Говорячи про статтю 212 КК України, яка передбачає відповідальність за ухилення від сплати податків, лектор наголосив, що вона поділяється на три частини, і градація відповідальності залежить від величини збитків, заподіяних бюджету недоотриманням надходжень податкових платежів.

Спікер відзначив, що аналіз Реєстру судових рішень за статтею 212 КК України показує, що приговорів за нею не так і багато, причому переважна їх більшість — так звані угоди про визнання вини підозрюваним, укладені з обвинуваченням у ході попереднього слідства. На думку лектора, така ситуація пов’язана з необхідністю обвинувачення доводити умисел в ухиленні від сплати податків. «У разі коли обвинувачений заявлятиме про ненавмисність скоєння такого злочину, довести протилежне в суді практично неможливо», — наголосив Олександр Тананакін.

Говорячи про механізм нарахування додаткових податкових зобов’язань, лектор зазначив, що він прописаний у ПК України, проте непоодинокими є випадки, коли слідчі трактують його по-різному і починають штучно створювати докази, замінюючи функції фіскальної служби сумнівними експертизами. У такому разі він порадив пам’ятати, що відповідно до ПК України сума донарахованих за результатами перевірки податкових зобов’язань має бути впродовж 10 днів або сплачена платником податків, або оскаржена як в адміністративному порядку, так і в суді, або одночасно обома способами. До закінчення процедури оскарження борг вважається неузгодженим і заборгованість зі сплати податків не виникає.

Лектор зазначив, що станом на 2020 рік для настання кримінальної відповідальності за частиною 1 статті 212 документально підтверджена сума несплачених податків має складати 3153 тис. грн, за частиною 2 — 5250 тис. грн, а за частиною 3 — 7357 тис. грн. У разі якщо сума менша — кримінальна відповідальність не наступає. За словами лектора, коментар до статті 212 чітко визначає, як і коли наступає кримінальна відповідальність за ухилення від сплати податків. Особливу увагу він порадив звернути на те, що донарахування податкових зобов’язань здійснюється по кожному періоду окремо, тому існуюча практика податківців об’єднувати суми податкових зобов’язань за кілька років, аби вони досягли порогового значення для настання кримінальної відповідальності, на його думку, є незаконною.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик