Якщо платник податків вчинив усі залежні від нього дії для виконання свого податкового обов’язку, то підстав для притягнення його до відповідальності немає — Василь Андрусяк

Про звільнення від відповідальності за податкові порушення та підстави пом’якшення покарання слухачам Legal High School розповів Василь Андрусяк, керівник практики податкового права MORIS. Він нагадав, що за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль над яким здійснюють податкові органи, застосовується фінансова, адміністративна і кримінальна відповідальність та вказав на новації, внесені Законом України №466 до питання притягнення платників податків до відповідальності. При цьому лектор наголосив, що Організація економічного співробітництва та розвитку (OECD), яка часто видає роз’яснення стосовно боротьби з фінансовими злочинами, також передбачає градацію правопорушень та відповідальності за них.

Зокрема, є незначні злочини, такі як неподача тих чи інших декларацій, звітності чи несвоєчасна сплата податків. Є злочини середньої тяжкості — це умисні порушення — знищення бухгалтерської або фінансової звітності, яка необхідна для обчислення податків, ухилення від сплати податків, навмисне застосування пільг зі сплати податків, на які особа не має права, підробка документів з цією метою тощо. До найважчих злочинів належать ухилення від податків у складі організованої групи чи надання послуг з ухилення від сплати податків тощо.

OECD вважає, що за кожний вид правопорушення має бути встановлена відповідальність, а після досягнення певного порогу ця відповідальність має бути криміналізована, аби особи, які потенційно розглядають можливість не сплачувати податки, розуміли, що за їхні дії до них будуть застосовані певні засоби впливу.

Лектор зазначив, що у світі інститут відповідальності за несплату податків є давно і працює значно жорсткіше, ніж в Україні. Принагідно він навів приклади, коли зірки спорту та шоу-бізнесу притягувалися, в тому числі, до кримінальної відповідальності за несплату податків.

Аналізуючи статтю 109 Податкового кодексу України на предмет змін, внесених Законом №466, лектор зазначив, що податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, що призвели до невиконання чи неналежного виконання вимог, встановлених ПК України чи іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. При цьому він наголосив, що критерій вини у цьому визначенні відсутній.

З огляду на наявну практику Верховного Суду Василь Андрусяк підкреслив, що у разі, якщо платник податків своєчасно та в належний спосіб вчинив усі залежні від нього дії для виконання свого податкового обов’язку, а несвоєчасне його виконання відбулося з вини податкового органу, то підстави для притягнення платника податків до відповідальності відсутні, незважаючи на формулювання податкового правопорушення, наведеного у статті 109 ПК України.

Однак Законом України №466 до визначення податкового правопорушення внесено критерій вини. Тепер таким порушенням вважається протиправне винне діяння (дія чи бездіяльність). Причому діяння вважаються вчиненими умисно, якщо є доведені контролюючим органом обставини, які свідчать про те, що платник податків цілеспрямовано створив умови для невиконання вимог, передбачених податковим та іншим законодавством. Проте встановлення контролюючими органами вини особи є необхідною умовою для притягнення її до фінансової відповідальності лише у випадках, прямо передбачених ПК України, тобто не для всіх фактів податкових порушень контролюючі органи зобов’язані встановлювати наявність умислу платника податків.

Лектор навів та проаналізував обставини, що звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень, а також обставини, що пом’якшують таку відповідальність. Крім того, він зробив прогноз потенційних наслідків від прийнятих нововведень та навів статистику розгляду судами справ за участю податкових органів.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик