«Ідеальної форми правового регулювання трудових відносин немає», — наголосила Мар’яна Марчук

Перший день спецкурсу «Модернізація трудових відносин: правові аспекти» лекцією «Новий трудовий кодекс: місія здійсненна?» відкрила Мар’яна Марчук, радник Baker McKenzie — Kyiv. Вона нагадала слухачам Legal High School, що питання розробки нового трудового кодексу постало ще на початку 90-х років, однак, перший подібний законопроєкт було внесено до Верховної Ради лише 2003 року.

Наразі було запропоновано десять подібних законопроєктів, найбільш успішним з яких був проєкт №0913 2005 року, проте і він був відкликаний у листопаді 2007 року. Найновіший проєкт трудового кодексу — №1658 — було зареєстровано 2014-го, депутати опрацьовували його до 2017-го, проте до другого читання справа так і не дійшла. Наступним був проєкт закону «Про працю», який 28 грудня 2019 року до Верховної Ради було внесено урядом Гончарука. Його положення інтенсивно обговорювалися із представниками бізнесу та працівників, але за результатами обговорень уряд Шмигаля цей законопроєкт відкликав. У той же час депутати успішно розглядають і ухвалюють законопроєкти, які вносять до трудового законодавства точкові зміни.

Говорячи про вдосконалення трудового законодавства, лектор виокремила головні заінтересовані сторони процесу, зокрема це суспільство, держава, працівники і роботодавці, а також проаналізувала мотиви заінтересованості кожної зі сторін. Мар’яна Марчук наголосила, що, виходячи з об’єктивної картини історії розгляду проєктів нового трудового кодексу, розмови про його необхідність потрібні перш за все чиновникам, які мають виправдання для своєї діяльності, політикам, котрі набирають таким чином електоральні бали в ході виборчих кампаній, та амбітним людям, які можуть самоствердитися, обговорюючи проблеми трудового права.

Щодо сучасного стану трудового права, то лектор підкреслила, що наразі регулювання в цій сфері є, і воно досить актуальне (останній «трудовий» закон ухвалено 30 березня поточного року); більше того — регулювання успішно діє (принаймні у фахівців труднощі виникають рідко). За час дії існуючого КЗпП України склалася практика його застосування, збагачена підзаконними актами та роз’ясненнями державних органів, а також судова практика розгляду трудових спорів.

Наприкінці лекції Мар’яна Марчук навела приклади регулювання трудових відносин в інших країнах, зазначивши, що у багатьох із них трудового кодексу як такого немає взагалі, а трудові відносини регулюються окремими законами (зокрема, у Німеччині, Іспанії, Аргентині, Японії, Швеції, Норвегії), колективними та індивідуальними трудовими договорами. Франція ухвалила Трудовий кодекс 2007–2008 років, і до нього вже вносилися зміни, тобто точкове осучаснення вже наявного трудового законодавства (навіть зовсім недавно прийнятого) — це звичайна світова практика. Україна, за словами лектора, йде саме таким шляхом.

«Ідеальної форми правового регулювання трудових відносин немає, кожна країна по-своєму, залежно від правової традиції, вирішує це питання», — наголосила Мар’яна Марчук.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик