Єдино правильною реакцією адвоката на порушення під час проведення обшуку є написання заперечень та зауважень до протоколу обшуку — Андрій Чехонадський

Про допуск адвоката на слідчу дію, а також про те, як потрапити на обшук, що вже розпочався, розповів у рамках лекції у Legal High School адвокат Андрій Чехонадський. Він зазначив, що з 7 грудня 2017 року, завдячуючи Закону України №2213-VIII, до частини 3 статті 87 Кримінального процесуального кодексу України до переліку доказів, що вважаються недопустимими, було додано пункти 3 і 4, якими недопустимими вважаються докази, отримані під час виконання ухвали про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи у зв’язку з недопуском адвоката до цієї слідчої (розшукової) дії.

Андрій Чехонадський наголосив, що сам факт недопуску до участі в обшуку адвокат зобов’язаний довести в суді під час судового провадження. Крім того, недопустимими будуть вважатися докази, отримані під час виконання ухвали про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи, якщо таку ухвалу винесено слідчим суддею без проведення повної технічної фіксації засідання.

Лектор наголосив, що судової перспективи для доказів, отриманих з порушенням цих вимог КПК України, немає, проте факти недопуску адвокатів до обшуку продовжуються. При цьому він навів приклад відеозапису, в якому демонструється проведення обшуку на одному підприємстві та прокоментував порушення, які при цьому допускали правоохоронці. Лектор вказав на обмеженість інструментарію захисника та наголосив, що єдино правильною реакцією адвоката на порушення під час проведення обшуку є написання заперечень та зауважень до протоколу обшуку.

У разі недопуску адвоката на проведення обшуку лектор радить писати зауваження на ухвалу слідчого судді. Ще одним способом реагування є виклик поліції телефоном 102 та подання відповідної заяви до поліції, що в подальшому допоможе виконати вимогу пункту 3 статті 87 КПК України в частині документального доведення в суді факту недопуску до участі в обшуку. За словами лектора, поліція не завжди охоче приймає такі заяви, тож адвокату варто проявити наполегливість.

Андрій Чехонадський порадив слухачам Legal High School категорично забороняти персоналу підприємства під час обшуку спілкуватися з правоохоронцями, оскільки правоохоронці часто зловживають своїми правами і намагаються отримати від персоналу додаткові відомості. При цьому він зазначив, що обмеження пересування персоналу під час обшуку не є порушенням закону. Проте якщо таке обмеження триває невиправдано довго — він радить масово телефонувати на 102.

Лектор зауважив, що поняті, як правило, приходять разом із правоохоронцями і є так званими «професійними понятими». При цьому він дав поради стосовно фіксації обставин, які дозволять визнати понятих недопустимими або зацікавленими і визнати таким чином протокол обшуку недопустимим доказом.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик