Єдиною підставою для пропуску строку оскарження є несвоєчасне отримання вироку — Олександр Лисак

Блок «Перегляд судових рішень у кримінальному провадженні. Виконання вироків» Школи кримінальної практики Legal High School відкрив лекцією «Порядок оскарження вироків: як правильно обраховувати час та наслідки пропуску строку для апеляційного оскарження» Олександр Лисак, партнер ЮК EQUITY. Він нагадав слухачам Legal High School. що строк оскарження вироку складає 30 днів, проте можна звернутися за поновленням строку, і таку можливість унормовано статтею 117 Кримінального процесуального кодексу України.

Лектор навів приклад апеляційного оскарження з власної практики, представив слухачам алгоритм подачі апеляційної скарги, зазначивши, що запорука успіху полягає у наполегливості та ретельному дотриманні процедури. Клопотання до прокурора щодо апеляційної скарги може бути відхилене, проте не варто опускати руки — треба подавати апеляційну скаргу на вирок, що, як свідчить особистий досвід лектора, можливо навіть через півтора року після набуття вироком законної сили.

Принагідно він дав поради слухачам щодо співпраці з апеляційною інстанцією та відзначив, які аргументи можна навести для її переконання. Зокрема, єдиною підставою для пропуску строку оскарження є несвоєчасне отримання вироку, проте апеляційний суд може вийти за межі процесуальних вимог, якщо це поліпшує стан підсудного.

Олександр Лисак порадив уважно готуватися та вивчати матеріали справи, оскільки в апеляційній інстанції працюють судді високої кваліфікації, які до того ж розглядають справу колегіально, тож будь-які промахи у підготовці апеляції зведуть нанівець можливість успіху. У зв’язку з цим він послався на пункт 13 постанови пленуму Верховного Суду України 1990 року, який наголошує на необхідності уважного ставлення власне до тексту вироку.

Він нагадав про презумпцію невинуватості, порадив слухачам боротися до останнього і зазначив, що навіть відмова в апеляційній інстанції ще не фінал — таким фіналом може стати лише рішення у справі Верховного Суду, яке набуло законної сили.

Лектор поділився власними напрацюваннями, покликаними поліпшити та пришвидшити процедуру судового розгляду, аби вона не тяглася роками. Він нагадав процедуру підготовки документів для апеляційної інстанції, зазначивши, що, на його переконання, дебати мають відбуватися в письмовому вигляді. Враховуючи, що прокурор у судовому засіданні виступає першим, адвокат завжди має можливість врахувати його аргументацію і скоригувати свою позицію, аби відстояти інтереси клієнта. Великою перевагою КПК України в редакції 2012 року, на його думку, є наявність у ньому критеріїв оцінки відповідності доказів.

Олександр Лисак порадив завчасно готувати документи, аби судді апеляційної інстанції могли гідно оцінити їх чіткість та логічність викладення аргументів, при цьому він застеріг слухачів Legal High School від написання скарг великого обсягу.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик