Європейська комісія взяла на себе функції міжнародного фіскального органу й аналізує ціноутворення в окремих юрисдикціях ЄС — Лариса Антощук

Про світові тренди у спорах з ТЦУ йшлося під час лекції Лариси Антощук, адвоката, керівника практики з вирішення податкових спорів KPMG Law Ukraine. Вона описала головні тренди трансфертного ціноутворення, які спостерігаються у світі, відзначивши, що невдовзі ця практика прийде і до нас. Особливістю спорів з ТЦУ є необхідність розуміти економічну складову справи та ретельно досліджувати факти, а також розуміти норми права — матеріального та процесуального.

Фіскальні органи звертають додаткову увагу на формування ціни асоційованими особами, які входять до однієї корпоративної структури. Аналізуються операції між цими особами — рух товарів та які ціни формувалися між асоційованими (пов’язаними) особами. Особливо це важливо, якщо в операціях бере участь компанія з низькоподаткової юрисдикції.

Як ілюстрацію лектор описала алгоритм ризиків у ракурсі трансфертного ціноутворення та обігу товарів і коштів усередині корпоративної структури.

Другою важливою ознакою спорів з ТЦУ, на думку лектора, є налагодження зв’язків між контролюючими органами різних країн, що дає їм змогу отримувати за запитом інформацію податкового характеру та запобігати розмиванню податкової бази.

Третім трендом є те, що Європейська комісія взяла на себе функції міжнародного фіскального органу й аналізує ціноутворення в окремих юрисдикціях ЄС, здійснивши ряд донарахувань.

Четвертий тренд — зміна підходів до розгляду доказової бази в судах. Якщо раніше у світі можна було спрогнозувати розгляд справи в судах, то нині такої впевненості немає, оскільки суди змінили підхід до оцінки навіть податних платником податків доказів, які можуть бути використані проти платника податків.

Лариса Антощук навела приклади міжнародної судової практики з ТЦУ, зазначивши, що суттєву і цікаву практику з цього питання сформовано в Індії, Канаді, ЄС та Російській Федерації. При цьому вона підкреслила відмінність норм матеріального права між нашими країнами.

Найбільш гучними справами у цій царині лектор назвала справи Apple, Chevron, Starbuks, Amazon, FIAT та інші, суми донарахувань за якими обчислюються мільярдами доларів, а також порадила слухачам Legal High School проаналізувати звіти Єврокомісії з цих питань. Вона наголосила, що строк давності за цими статтями складає 10 років, і це має стати сигналом для українського бізнесу. Також вона проаналізувала справу Chevron, розкривши модель податкової оптимізації шляхом кредитування дочірньої компанії під завищені відсотки, повернення яких не підпадало під оподаткування. Схема викликала підозри на предмет відповідності принципу «витягнутої руки». У ході судового розгляду докази, надані Chevron, були використані проти компанії.

Лектор навела статистику спорів з ТЦУ в Україні за останні шість років, наголосивши, що загалом розглянуто 377 справ, з яких 46% суд вирішив на користь ДФС, а 54% — на користь платників податків.

Нагадавши слухачам про особливості доказування в адміністративному судочинстві, Лариса Антощук описала застосування доказів у справах з ТЦУ, а також детально проаналізувала орієнтовну карту доказів та обставин у такій справі.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик