Інститут КІК спрямований на боротьбу з так званими компаніями-«гаманцями», які використовуються для уникнення оподаткування, — Олег Дерлюк

Про підготовку до звітності у 2022 році стосовно контрольованих іноземних компаній слухачам Legal High School розповів Олег Дерлюк, керуючий партнер Stron Legal Services. Він нагадав, що інститут контрольованих іноземних компаній (КІК) у міжнародній податковій практиці існує вже давно: перші прообрази інституту КІК були в податковій системі США ще до епохи офшорів — у 1973 році. Відтоді податкове законодавство США є найбільш розвиненим у царині КІК і пов’язано це з тим, що там високе податкове навантаження на резидентів, якими вважаються не лише всі громадяни, але й власники права на постійне проживання.

Не дивно, що знайшлося чимало бажаючих спланувати свої податки таким чином, щоб максимально уникнути оподаткування доходів. Лектор описав та проаналізував схему створення офшорної КІК та визначив причину відсутності оподаткування бенефіціарів таких компаній. Саме для боротьби з цим явищем і почали створювати інститут КІК.

Першим кроком на цьому шляху стало ухвалення у 2012 році Foreign Account Tax Compliance Act (FATCA) — податкового закону, спрямованого на контроль за тим, як податкові резиденти США виконують обов’язки з декларування своїх іноземних активів та сплачують з них податки. Закон зобов’язав передавати всю інформацію про рахунки, відкриті резидентами в доларах США, до податкових органів США. Тепер, відкриваючи валютний рахунок навіть в українському банку, клієнт повинен заповнити так звану FATCA-форму і підтвердити, що він не є податковим резидентом США.

Говорячи про інститут КІК в Україні, лектор зазначив, що вітчизняне законодавство вводить поняття активних і пасивних КІК, при цьому активна КІК — це компанія, яка здійснює звичайну операційну діяльність і платить податки, тож подвійне оподаткування таких КІК неприпустиме. Пасивна КІК натомість використовується саме для уникнення або мінімізації оподаткування.

Для відділення зерна від полови (активних КІК від пасивних) і було розроблено ряд критеріїв, тож Олег Дерлюк навів слухачам Legal High School приклади таких критеріїв у розумінні Податкового кодексу України.

Лектор зазначив, що на відміну від практики провідних країн світу, де звітність подається лише по пасивних КІК, в Україні звітувати потрібно по обох видах КІК — і активних, і пасивних. Він розповів про суть та історію запровадження інституту КІК в Україні та наголосив, що першим звітним роком по КІК стане 2021 рік, а звіт потрібно буде подавати в наступному, 2022, році.

Узагальнюючи викладене, лектор наголосив, що інститут КІК спрямований у першу чергу на боротьбу з так званими компаніями-«гаманцями», які використовуються для уникнення від оподаткування. Ефективність діяльності інституту КІК прямо залежить від доступу до податкової інформації інших країн, тому було створено єдиний стандарт автоматичного обміну податковою інформацією (CRS). Наразі Україна до системи CRS не приєдналася, тому, на думку лектора, і звітність, і оподаткування КІК залежить переважно від доброї волі платника податків.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик